Grzegorz Filip został redaktorem naczelnym czasopisma „Nowe Książki”

6 marca 2019


Z początkiem marca redaktorem naczelnym „Nowych Książek”, jednego z najstarszych polskich czasopism poświęconych literaturze, został Grzegorz Filip ? pisarz, publicysta i redaktor. Jego poprzednik Tomasz Łubieński, po dwudziestu latach sprawowania tej funkcji, przeszedł na emeryturę.

Grzegorz Filip urodził się w 1958 roku w Lublinie. Od 1988 roku na łamach czasopism literackich publikował recenzje i artykuły. Był redaktorem naczelnym kwartalnika literackiego „Kresy”. Obecnie prowadzi dział publicystyki w miesięczniku „Forum Akademickie” i redaguje dodatek „Forum Książki”. Jest autorem artykułów z zakresu kultury, nauki i edukacji. Organizuje także konkurs popularnonaukowy „Skomplikowane i proste”. W latach 2003-2009 zajmował się publicystyką muzyczną. Od 2009 roku publikuje beletrystykę. Wydał zbiór opowiadań „Teoria strun” (2010) oraz powieści „Studnia” (2013), „Miłość pod koniec świata” (2016) i „Pomiędzy” (2016).

Grzegorz Filip

„Nowe Książki” to pismo krytyki literackiej i naukowej ukazujące się od 1949 roku. Adresowane jest do środowisk akademickich, literackich, bibliotekarzy, wydawców, księgarzy ? do wszystkich miłośników książek. Przez 70 lat czytelnicy mogli znaleźć na jego łamach tysiące recenzji i not pisanych przez uznanych krytyków i naukowców, wywodzących się ze środowisk akademickich, literackich i dziennikarskich. Spośród szerokiego grona autorów współpracujących z „Nowymi Książkami” można przywołać nazwiska Melchiora Wańkowicza, Władysława Kopalińskiego, Stefana Kisielewskiego, Zbigniewa Bieńkowskiego, Janusza Tazbira oraz wielu innych wybitnych pisarzy, twórców kultury i nauki.

Od 2010 roku wydawcą pisma jest Instytut Książki.

fot. mat. prasowe Instytutu Książki

Tematy: , ,

Kategoria: prasa