banner ad

Netflix nakręci serial na podstawie „Stu lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza!

6 marca 2019


Platforma internetowa Netflix ogłosiła, że nabyła prawa do ekranizacji „Stu lat samotności”. Na podstawie arcydzieła Gabriela Garcíi Márqueza ma powstać hiszpańskojęzyczny serial.

Przez ponad 50 lat Gabriel García Márquez konsekwentnie odrzucał wszystkie propozycje zekranizowania „Stu lat samotności”. Czasem stawiał producentom absurdalne warunki. Gdy Harvey Weinstein i Giuseppe Tornatore zwrócili się do pisarza z pomysłem na film, usłyszeli, że mogą uzyskać prawa, jeśli sfilmują całą książkę, ale będą wypuszczać tylko po jednym dwuminutowym rozdziale każdego roku przez sto lat.

„Przez dziesięciolecia nasz ojciec nie chciał sprzedawać praw do powieści 'Sto lat samotności’, ponieważ uważał, że nie da się jej zekranizować z uwagi na ograniczenia czasowe filmu fabularnego, a produkcja w języku innym niż hiszpański nie oddałaby jej sprawiedliwości” – napisali w oświadczeniu synowie zmarłego w 2014 roku noblisty, Rodrigo García i Gonzalo García Barcha. „Ale w obecnym złotym wieku seriali, z takim poziomem scenarzystów i reżyserów, kinową jakością treści i akceptacją przez międzynarodową publiczność produkcji w językach obcych, trudno byłoby o lepszy czas na stworzenie adaptacji dla wyjątkowej ogólnoświatowej grupy widzów, którą zapewnia Netflix”.

Francisco Ramos, wiceprezes Netfliksa ds. oryginalnych produkcji hiszpańskojęzycznych, przyznał, że firma już wcześniej próbowała uzyskać prawa do „Stu lat samotności”, ale spotkała się z oporem ze strony rodziny pisarza. Podkreślił, że sukces takich seriali jak „Narcos” czy filmów pokroju nagrodzonej Oscarem „Romy” pokazał spadkobiercom Márqueza, że platforma potrafi tworzyć wysokiej jakości produkcje hiszpańskojęzyczne, o których mówi się na całym świecie. Niebagatelną rolę w podjęciu decyzji odegrała też zapewne odpowiednio wysoka propozycja finansowa. Niestety szczegóły umowy nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Jest jeszcze zbyt wcześnie, by poznać twórców i obsadę serialu, ale Francisco Ramos powiedział, że w pracę zaangażowani będą najbardziej utalentowani twórcy latynoamerykańscy i że serial zostanie nakręcony w Kolumbii. Synowie pisarza nie zamierzają brać czynnego udziału w produkcji, pozostawiając filmowcom swobodę w realizacji adaptacji.

„Dyskusje o tym, czy sprzedawać prawa do 'Stu lat samotności’, słyszałem odkąd miałem osiem lat. To nie była łatwa decyzja dla mnie, dla mojego brata i naszej mamy. Wygląda na to, że otwarty został wielki nowy rozdział, ale także inny długi rozdział został zamknięty” – powiedział Rodrigo García w rozmowie z „New York Timesem”.

Opublikowana w 1967 roku powieść „Sto lat samotności” opisuje dzieje rodziny Buendía, prześladowanej fatum kazirodztwa. Książka uważana jest za arcydzieło literatury latynoamerykańskiej. W znacznym stopniu przyczyniła się do popularyzacji nurtu realizmu magicznego. Do dziś na całym świecie sprzedano około 50 milionów egzemplarzy powieści w 46 językach.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film