Zbiór dramatów Weroniki Murek zapowiedziany na jesień 2018

10 kwietnia 2018


Po bardzo dobrze przyjętym debiutanckim zbiorze opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” wiele osób wyczekiwało z zaciekawieniem kolejnych literackich ujawnień Weroniki Murek. Wreszcie otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie. Wydawnictwo Czarne zapowiada na jesień publikację dramatów pisarki.

Murek pisaniem dla teatru zajmuje się już od dawna. W 2015 roku, kiedy ukazała się jej pierwsza książka, autorka zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za dramat historyczny „Feinweinblein”. Na deskach teatrów wystawiła już m.in. „Sztukę mięsa”, „Dziewczynki”, „Wierę Gran”. Aktualnie pisze dramat o Kazimierze Iłłakowiczównie dla teatru w Rzeszowie, a zamierza również stworzyć spektakl o Virginii Woolf.

W wywiadzie udzielonym Pawłowi Soszyńskiemu dla magazynu „Vogue” Murek powiedziała, że ? w odróżnieniu od prozy ? w teatrze ciekawsze jest to, w jaki sposób „przypadkowość, nielogiczność, nieprzystawalność zdarzeń może być dopowiadana, wymyślana, wypełniana”. „W teatrze takich współtwórców jest mnóstwo: reżyser, scenograf, kompozytor, kostiumograf, reżyser światła, autor wizualizacji czy filmów, aktorzy, wszyscy realizatorzy, a nierzadko wszyscy w teatrze w ogóle ? dają coś od siebie i powstaje z tego wielogłowy narrator. Ciężko powiedzieć, kto tu ma władzę. Każdy ma jej trochę” ? powiedziała pisarka, przyznając, że takie „spotkanie gustów, doświadczeń i umiejętności” bardzo jej się podoba.

Debiutancki zbiór opowiadań Weroniki Murek „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” zdobył Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza oraz nominacje do Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada. Jeśli w oczekiwaniu na zapowiadany zbiór dramatów chcielibyście przeczytać jedną sztukę Weroniki Murek, polecamy zajrzeć na stronę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, gdzie umieszczono w całości „Feinweinblein”. W dziale „baza sztuk” znajdziecie również dzieła laureatów i nominowanych z pozostałych lat, w tym dramaty Tadeusza Słobodzianka, Zyty Rudzkiej i Marka Kochana.

[am]
fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe / Youtube.com

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi