Festiwal Reportażu „Non-Fiction” przenosi się z Krakowa do Gdyni

16 kwietnia 2024

Po 8 latach spędzonych w Krakowie Festiwal Reportażu „Non-Fiction” przenosi się do Gdyni. Nadchodząca 9. edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 28-30 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni, a jej tematem przewodnim będzie „Morze”.

Festiwal „Non-Fiction” powstał w 2016 roku jako festiwal niezależny od wydawnictw, mediów i instytucji kultury. Do tej pory odbyło się 8 edycji. Każda miała swój temat, wokół którego koncentrował się program. Dotychczas omawiano takie zagadnienia, jak „Miasto”, „Władza”, „Dom” czy „Jutro”. W tym roku, ze względu na przeprowadzkę na drugi koniec Polski, tematem będzie „Morze”.

„Będziemy rozmawiać o migracjach i migrantach, pograniczu, kolonializmie, elektrowniach jądrowych, Kaszubach, no i oczywiście o morzu. Temat festiwalu jak zawsze potraktujemy szeroko, jako punkt wyjścia do rozmowy o rozmaitych aspektach współczesnego świata” – mówi Szymon Pasaj, pomysłodawca i organizator festiwalu.

Gdyński magistrat informuje, że program tegorocznej edycji ma wzbogacić się o pozaliterackie formy reportażu: radio, podcasty czy wystawę fotoreportażu. „Przykładamy dużą wagę do kwestii związanych z dostępnością działań festiwalowych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Muzeum Miasta Gdyni jest pod tym względem rewolucją w stosunku do historycznych budynków w Krakowie, które wcześniej gościły 'Non-Fiction’. Nie rezygnujemy też oczywiście z transmisji na żywo czy tłumaczenia na polski język migowy. Staramy się robić wszystko, by nasze wydarzenia były dostępne dla jak najszerszego grona uczestników” – zapewnia Marceli Wójcik, członek Stowarzyszenia Re-prezentacje i jeden z producentów festiwalu.

„Festiwal nie ma dyrektora, hierarchii ani sztywnej struktury organizacyjnej. Staramy się tworzyć go kolektywnie: wspólnie układamy program, zapraszamy autorów, zajmujemy się logistyką i promocją” – dodaje Dorota Skowron, członkini stowarzyszenia i organizacyjny mózg festiwalu.

Festiwal należy do Koalicji Letnich Festiwali Literackich, która dąży do usieciowienia współpracy pomiędzy festiwalami, a także zwiększenia świadomości ekologicznej polskich wydawnictw, przedstawicieli rynku książki, mediów i odbiorców kultury. Koalicja zrzesza 11 inicjatyw: Miedzianka Po Drodze, Stolica Języka Polskiego, Literacki Sopot, Zakopiański Festiwal Literacki, Patrząc na Wschód, Planeta Izabelin, Festiwal Dzieje Się, Radomska Wiosna Literacka, Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry, Literacki Świdwin oraz Festiwal Reportażu „Non-Fiction”.

Wzorem lat ubiegłych wszystkie spotkania będą tłumaczone na polski język migowy oraz transmitowane na żywo (z możliwością późniejszego odtworzenia) na facebookowym profilu festiwalu. Pełen program zostanie ogłoszony w drugiej połowie maja.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia