Festiwal Noc Księgarń 2020 tylko w formie online. Jedynie zakupy książkowe po zmroku również w tradycyjnej formie

9 października 2020

Wzrost liczby zakażeń koronawirusem sprawił, że organizatorzy Nocy Księgarń 2020, która odbędzie się już za tydzień, postanowili zmienić formułę tegorocznej edycji festiwalu. We wszystkich wydarzeniach będzie można wziąć udział wyłącznie przez internet. Jedynie zakupy książkowe po zmroku mają mieć wciąż tradycyjny charakter.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal literacki, którego celem jest wsparcie tradycyjnego księgarstwa i przypomnienie czytelnikom, dlaczego warto odwiedzać niezależne księgarnie stacjonarne. Choć pandemia od kilku miesięcy daje się we znaki sprzedawcom książek, organizator festiwalu – dystrybutor książek OSDW Azymut – liczył, że uda się przygotować jesienią spotkania autorskie, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku. Niestety duży wzrost zakażeń pokrzyżował te plany, a tym samym sprawił, że misja Nocy Księgarń będzie mogła zostać zrealizowana jedynie w ograniczonym zakresie.

W trosce o bezpieczeństwo postanowiono, że wszystkie festiwalowe atrakcje odbędą się jedynie za pośrednictwem Internetu. Informacje o transmisjach i wirtualnej formie spotkań są aktualizowane na bieżąco na stronach księgarń i wydarzeń na Facebooku.

Ze względu na utrudnione warunki zachowania dystansu odwołane zostały też wydarzenia plenerowe, w tym spacery, które miały odbyć się w Lublinie, Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Na stronie nocksiegarn.pl mają być udostępnione spacerowniki, dzięki którym czytelnicy będą mogli wybrać się na spacer indywidualnie.

Ograniczenia związane z epidemią COVID-19 nie oznaczają, że czytelnicy w czasie Nocy Księgarń nie będą mogli zrobić zakupów w księgarniach stacjonarnych. Na trzy wieczory (od 15 do 17 października) księgarze przygotowali specjalną ofertę: kiermasze i nocne rabaty. Mają one być dostępne stacjonarnie i w Internecie. Podczas zakupów po zmroku obowiązują takie same zasady jak we wszystkich innych punktach handlowych – trzeba zachować dystans, a także zakrywać nos i usta. W tym czasie w księgarniach będzie można także zrobić zakupy zdalnie – przez telefon czy Facebooka.

[am]
fot. Radek Grzybowski/Unsplash

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia