Dzieła Kopernika w Poznaniu. Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wystawę „Astronomia i księgi”

22 lutego 2024

Woluminy trzech wydań dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” zaprezentowano na wystawie „Astronomia i księgi”, którą do 11 marca można oglądać w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Wystawa jest zwieńczeniem Roku Kopernika i obchodów 550. rocznicy urodzin toruńskiego astronoma. Na ekspozycji znalazło się blisko 30 dzieł astronomicznych. Szczególne miejsce zajęły woluminy trzech wydań dzieła Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”: pierwsze norymberskie z 1543 roku, bazylejskie z 1566 roku oraz amsterdamskie z 1617 roku.

„Pozostała część wystawy to dzieła przed- i pokopernikańskie. Będą to inkunabuły i starodruki w tym dzieła takich autorów jak Ptolemeusz (jego 'Geografa’, znana również pod nazwą 'Cosmographia’), Galileusz, Heweliusz, de Sacrobosco, Tycho Brahe i innych. Ponadto atlasy nieba Andreasa Cellariusa w wydaniach z XVII i XVIII wieku” – czytamy na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich.

Prezentowane starodruki pochodzą ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich, Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteki Kórnickiej PAN oraz Biblioteki Głównej UAM.

Wprowadzeniem i zaproszeniem do ekspozycji „Astronomia i księgi” jest wystawa planszowa zaprojektowana przez artystę grafika prof. Krzysztofa Białowicza, która artystycznie ukazuje 14 egzemplarzy pierwszych wydań „De revolutionibus…”, jakie znajdują się obecnie w zbiorach 12 bibliotek w Polsce. Plansze prezentujące poszczególne egzemplarze opatrzono komentarzami i opisami bibliologów. Można je oglądać przed Biblioteką Raczyńskich, jak również w holu książnicy.

Wystawa „Astronomia i księgi. Wokół 'De revolutionibus’ Mikołaja Kopernika” jest dostępna do zwiedzania do 11 marca 2014 roku. Oprowadzania kuratorskie zaplanowano na środy 28 lutego i 6 marca o godz. 13:30 i 17:00. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem e-mailowym: zapisy@bracz.edu.pl i numerem telefonu: 61 885 89 55 (od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00).

[md]
źródło: Biblioteka Raczyńskich

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia