Big Book Festival po raz dwunasty. W czerwcu sprawdzimy, czy „Jesteśmy iluzją”

28 marca 2024

Fundacja „Kultura nie boli” poinformowała, że dwunasty Big Book Festival – międzynarodowy festiwal czytania – odbędzie się w Warszawie w weekend 21-23 czerwca. Trzydniową serię wydarzeń inspirowanych literaturą połączy w tym roku hasło „Jesteśmy iluzją”.

Big Book Festival od 12 lat mierzy społeczny puls i pokazuje, jak głębokim i poruszającym doświadczeniem jest czytanie – odkrywanie siebie w słowach i losach innych osób. W tym roku poprzez serię widowisk, wydarzeń performatywnych i happeningów organizatorzy zaproszą do wspólnego przeżywania jednego z ważnych tematów współczesności. 12. edycja odbędzie się bowiem pod hasłem „Jesteśmy iluzją”.

„To będą trzy dni refleksji nad zwodniczością świata, fałszywymi wyobrażeniami i pozorami, jakich doświadczamy i jakie współtworzymy. Od złudnych obietnic doskonałego życia, przez magnetyzujący teatr polityczny, po wirtualne fatamorgany wyłaniające się z mediów społecznościowych – jesteśmy dziś zanurzeni w fikcyjnych obrazach, relacjach i dezinformacji” – czytamy w komunikacie. Czy w tak iluzorycznych okolicznościach możliwe jest prawdziwe życie? I co by miało oznaczać? Przez rozmowy z osobami tworzącymi literaturę, debaty i aktorskie interpretacje współczesnych powieści, a także przez dowcip i żart Big Book Festival zaprosi do szukania odpowiedzi na te pytania i odnajdywania siebie.

„Żyjemy w świecie, w którym wszystko może za chwilę zniknąć. W otoczeniu, w którym każdy fakt może zostać poddany wielu sprzecznym interpretacjom. W codzienności złudnych i płynnych komunikatów – obietnic rządzących, niestabilnych związków, fikcyjnego prestiżu. Ale także wśród własnych iluzorycznych odbić: upozowanych cyfrowych wizerunków i namiastek autentyczności. W życiu, w którym trudno o jakąkolwiek pewność, sens ma szukanie oparcia w sobie i sobie nawzajem. W opowiadaniu własnych, najbardziej intymnych prawd” – mówi o idei tegorocznej edycji Anna Król, dyrektorka Big Book Festival.

„Gdy wszystko wokół może okazać się iluzją, prawdziwe staje się to, co czujemy. Także to, co przeżywamy dzięki drugiemu człowiekowi albo innym istotom. Najprawdziwsze doznania zyskujemy dzięki kontaktowi z ludźmi, przyrodą, sztuką, z literaturą. To, co odczuwamy jako głęboko nasze, a często ukryte. Jak wzruszenie, które nas ogarnia, gdy budzimy się przy kimś kochanym. Ciepło, które czujemy patrząc w słońce. Albo myśl, która z nami zostaje po przeczytaniu ważnej książki – myśl, że wszystko jest możliwe” – dodaje Król.

Jak czytamy w komunikacie, trzy dni Big Book Festival będą okazją, by sprawdzić, jak w nieprzewidywalnej rzeczywistości, rządzonej przez siły, których często nie znamy i na które mamy jedynie iluzoryczny wpływ, poszukiwać prawdy i autentyczności. Którędy wydostawać się z pozorów i powierzchowności przeżyć, nieszczerości w relacjach, jak dążyć do pewności, że istniejemy – my sami i my pośród innych.

Co ma w tej sprawie do powiedzenia i do zrobienia literatura? „Być może właśnie zapisane opowieści, cierpliwie studiujące i odsłaniające naturę naszych związków i naszych skrytych doznań, najlepiej zbliżają do prawdziwości. To przewrotne, że literacka fikcja, gra wyobraźni i zamierzonych zmyśleń, okazuje się ścieżką do zrozumienia, kim i jak jesteśmy. Kto choć raz zobaczył siebie w losach opisanych bohaterów, wie, że książka bywa najlepszym lustrem rzeczywistości” – piszą organizatorzy. Dlatego też w 2024 roku Big Book Festival ma być celebracją czytania jako sposobu na bycie w jak najprawdziwszym i świadomym kontakcie ze sobą i światem.

Festiwal odbędzie się w dwóch centrach literackich w Warszawie – Big Book Cafe MDM oraz Big Book Cafe. Wstęp na festiwal jest wolny, wybrane wydarzenia będą transmitowane online.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia