Artystyczna odpowiedź na poezję Anny Świrszczyńskiej. Wystawa w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa

5 marca 2024

W piątek, 8 marca, w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej zatytułowanej „Śpiew nadmiaru”. Zaprezentowane zostaną na niej prace artystów, które są odpowiedzią na twórczość poetki Anny Świrszczyńskiej.

Ekspozycja oraz jej tytuł swoje źródło i symboliczny początek mają w twórczości Anny Świrszczyńskiej – autorki wierszy, tekstów publicystycznych, dramatycznych oraz prozatorskich. Poetka wierzyła w „zmianę na lepsze”. Pragnęła zjednoczenia z roślinami, zwierzętami, żywiołami oraz własną kobiecością. Wiersze Świrszczyńskiej są zapisem uczuć przepełnienia i nadwyżki – „śpiewem nadmiaru”. Mówią o przekraczaniu granic, odczuwaniu siebie jako bytu najlżejszego, a zarazem gigantycznego i niepoliczalnego.

„Wystawa 'Śpiew nadmiaru’ w pracach różnych artystek i artystów łączy ze sobą literaturę i sztukę, snuje wizualne i dźwiękowe opowieści dotyczące: siły i absurdu istnienia, sensualnych wyborów i wrażliwości, języka i jego mocy, przepełnienia i ruchu, które 'uruchamiają rewolucję, ciesząc, zaskakując i wyzwalając’. Jej konstrukcja powstała w wyniku procesu łączenia, plątania, wzbudzania akordów, gromadzenia różnych emocji i stanów, przecinania się czasu z historią i tego, co wyobrażone z realnym” – informuje Marcin Skirło z Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Zaprezentowane przez twórców dzieła powstawały jako odpowiedź na twórczość poetki, ale także tytułowe pojęcie nadmiaru, które odnosi się również do obszaru współczesnej kultury. „Proponowany obszar odniesień wpisał się w wielowymiarowość i asamblażowy charakter twórczości zaproszonych osób. Ich prace stworzyły dynamiczny i paradoksalnie spójny układ” – dodaje Skirło.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 marca o godz. 18:00 w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej 37 w Gdańsku. Ekspozycję można oglądać do 26 maja. Kuratorkami wystawy są Małgorzata Jankowska i Maria Sasin.

[md]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia