Denis Ménochet jako Romain Gary w ekranizacji autobiograficznej książki pisarza „Biały pies”. Zobacz zwiastun filmu

5 marca 2024

Reżyserka Anaïs Barbeau-Lavalette przeniosła na ekran autobiograficzną książkę Romaina Gary’ego „Biały pies”. W filmie, którego europejska premiera zapowiedziana jest na 22 maja we Francji, w pisarza wciela się Denis Ménochet, a jego małżonkę Jean Seberg gra Kacey Rohl.

W 1968 roku Romain Gary mieszkał wraz z Jean Seberg w Los Angeles. Był to czas, kiedy Martin Luther King został zamordowany, a konflikty rasowe coraz bardziej się zaogniały. Pewnego dnia pisarz przygarnął bezdomnego psa, który – jak się okazało – był wyszkolony do atakowania czarnoskórych. Gary, wielki miłośnik zwierząt, odmówił jego eutanazji, narażając na szwank swoje relacje z żoną, działaczką na rzecz praw obywatelskich. Zamiast tego postanowił wyleczyć zwierzę.

Niezwyczajne stosunki miedzy ludźmi a zwierzętami stały się osią książki zatytułowanej „Biały pies”. W 1982 roku doczekała się ona ekranizacji w reżyserii Samuela Fullera. W 2022 roku kanadyjska reżyserka Anaïs Barbeau-Lavalette nakręciła nową wersję. Jak podkreśla, podchodziła do tej historii ze szczególnym szacunkiem, ponieważ jej babcia ze strony matki również uczestniczyła w walce o prawa obywatelskie. Co więcej, kiedyś najprawdopodobniej miała kontakt z żoną pisarza, Jean Seberg, obie panie nawet pokłóciły się ze sobą.

„W tej walce (o prawa obywatelskie – przyp. red.) brało udział bardzo niewielu białych ludzi, a jeszcze mniej kobiet. Kierując się tym powiązaniem między nami, Diego Gary (syn pisarza – przyp. red.) dał mi carte blanche na realizację adaptacji książki swojego ojca. Przyznając mi prawa, powiedział: 'Dbaj o postać mojej mamy w tym filmie'” – komentuje Barbeau-Lavalette.

Film na podstawie „Białego psa” miał swoją premierę w Kanadzie już w listopadzie 2022 roku. Teraz dopiero wkracza na międzynarodowe rynki, na początek do Francji, gdzie zostanie pokazany w kinach w maju. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun ekranizacji:

Książka „Biały pies” Romaina Gary’ego ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

[md]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film