banner ad

5. Bałtycki Festiwal Komiksu w Gdańsku

20 czerwca 2012

W sobotę 30 czerwca i niedzielę 1 lipca odbędzie się w Gdańsku 5. Bałtycki Festiwal Komiksu. Główna część wydarzenia umiejscowiona zostanie w nowo powstałej Bibliotece Manhattan.

Bałtycki Festiwal Komiksu to niezwykła okazja do wzięcia udziału w spotkaniach z autorami i wydawcami komiksów, warsztatach i prelekcjach. W tegorocznej edycji imprezy wstępnie swój udział potwierdzili Jerzy Szyłak, Marcin Rustecki, Filip Bąk, Michał „Śledziu” Śledziński i Karol „KRL” Kalinowski. Zajęcia warsztatowe poprowadzą: Jacek Frąś, Jakub Babczyński, Łukasz Godlewski, January Misiak i Maciej Czapiewski.

Nie zabraknie również gości zagranicznych. W tym roku z miłośnikami komiksów w Trójmieście spotkają się między innymi Tony Sandoval (autor „Wybryków Xinophixeroxa” oraz „Trupa i sofy”) oraz Jenny Taravosh.

Festiwal to także wystawy. W Bibliotece Manhattan zaprezentowane zostaną prace powstałe w trakcie tegorocznej gdańsko-berlińskiej edycji akcji 24 Hour Comics Day (autorzy komiksów zamykają się na 24 godziny, żeby stworzyć w tym czasie komiks na określony temat). Oprócz polskich twórców w prezentacji udział wezmą również przedstawiciele Stowarzyszenia Renate Comic e.V. z Berlina, współpracującego z gdańską Pracownią Komiksową.

Tradycyjnie atrakcje festiwalowe zapoczątkuje wernisaż wystawy (tym razem będzie ich aż trzy!) w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (Gdańsk, Dolne Miasto, ul. Jaskółcza 1). Odbędzie się on w piątek 29 czerwca. Będzie można obejrzeć trzy ekspozycje: „Flix – Wspomnienia w plakatach”, „Propaganda w komiksie” i „Janusz Christa – życie i twórczość”.

Poszukiwacze białych kruków winni odwiedzić w sobotę oraz niedzielę giełdę komiksów, odbywającą się w trakcie festiwalu.

W ciągu najbliższych kilku dni na stronie organizatora pojawi się szczegółowy program imprezy.

Autorem plakatu festiwalowego jest Jacek Frąś.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia