4. Zlot Fanów Katarzyny Puzyńskiej został przeniesiony do Internetu. Możesz wziąć w nim udział, siedząc w domu

10 czerwca 2020

W dniach 26-28 czerwca 2020 odbędzie się 4. edycja Zlotu Fanów Katarzyny Puzyńskiej. Ze względu na panującą w Polsce sytuację epidemiologiczną wydarzenie organizowane jest w tym roku online. W programie przewidziano nowe atrakcje, które przeniosą czytelników do ich ulubionych książek.

Zlot Fanów Katarzyny Puzyńskiej to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz ogólnopolskich imprez czytelniczych. Przez cztery ostatnie lata z roku na roku cieszył się on coraz większą popularnością ? przybywało fanów, pojawiały się ciągle to nowe pomysły na atrakcje, a proces organizacyjny stawał się coraz bardziej profesjonalny.

Zdaniem organizatorów tegoroczna, czwarta już edycja zlotu w Lipowie miała być jeszcze lepsza niż dotychczasowe, a większość pomysłów było już w trakcie realizacji, jednak z uwagi na panującą w Polsce sytuację epidemiologiczną trzeba było odwołać zlot w dotychczasowej formie i przenieść go do Internetu. Jak się okazało, dało to jednak zupełnie nowe możliwości.

„Wreszcie niezliczonej ilości czytelnikom możemy pokazać prawdziwe książkowe Lipowo i Brodnicę, a co więcej ? dzięki tej formie, możemy pokazać miejsca, które dotychczas były dla nas niedostępne” ? twierdzą organizatorzy wydarzenia.

Jak to się zaczęło?

Na pomysł zorganizowania zlotu wpadła prawie 5 lat temu Małgorzata Wierzbowska, czytając jedną z książek sagi o Lipowie. Sama mieszka w Brodnicy ? w miejscowości, gdzie rozgrywa się część książkowych wydarzeń ? i dobrze zna miejsca, które odwiedzają bohaterowie, prowadząc kolejne śledztwa. Pomyślała więc, dlaczegóż by nie skorzystać z tej wyjątkowej możliwości pokazania innym czytelnikom prawdziwego świata, który zazwyczaj pozostaje jedynie w wyobraźni czytelników. W ślad za tym poszły czyny. Napisała do autorki sagi, a ta z radością oświadczyła, że to od zawsze było jej marzeniem. Grupa brodnickich działaczy i przyjaciół pomysłodawczyni spotkała się jednego wakacyjnego wieczoru i zaczęli planować. Kilka miesięcy później, między 14 a 16 lipca 2017 roku, odbył się pierwszy zlot czytelników Katarzyny Puzyńskiej.

Czytelnicy przyjeżdżają na zlot zewsząd!

Co roku na Zlocie pojawiają się osoby nie tylko z dużych polskich miast (Warszawa, Poznań, Toruń, Łódź, Kraków, Gdańsk), ale również z takich miejscowości, jak: Kościan, Człuchów, Braniewo, Czechowice Dziedzice, Kędzierzyn Koźle czy Jaworzno. W zeszłym roku, specjalnie na wydarzenie, przyleciała nawet czytelniczka z Londynu.

Tak naprawdę to właśnie dlatego tworzymy ten zlot. Dla nich. Dla wszystkich czytelników, którzy poświęcają swój urlop, wsiadają w samochody, pociągi, czy autobusy i przejeżdżają 600 kilometrów, by spotkać się w książkowym Lipowie (w rzeczywistości to wieś Pokrzydowo w woj. kujawsko-pomorskim)” ? tłumaczą organizatorzy.

Atmosfera wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku, wymienianie się zdaniami na temat książki i wymarzonych dalszych losów bohaterów, rywalizacja, zabawa, przeniesienie się do świata Daniela Podgórskiego i Klementyny Kopp, a przede wszystkim obecność Katarzyny Puzyńskiej w trakcie wszystkich wydarzeń całego, trzydniowego zlotu ? zdaniem organizatorów żadnego miłośnika sagi o Lipowie nie trzeba długo namawiać do udziału w takim wydarzeniu.

Co przygotowano w 2020 roku?

Tegoroczny zlot będzie wyjątkowy. Sytuacja epidemiologiczna jest niepewna, stąd dla bezpieczeństwa miłośników książek Puzyńskiej wydarzenie odbędzie się w sieci. Organizatorzy starali się zrobić wszystko, aby internetowy zlot jak najbardziej przypominał te dotychczasowe. Nie poprzestali zatem jedynie na spotkaniach autorskich i rozmowach z ekspertami w danych dziedzinach. Zgodnie z tradycją uczestnicy tegorocznej edycji zlotu odwiedzą miejsca, o których dotychczas można było tylko przeczytać, oraz wezmą udział w Turnieju Wiedzy o Lipowie czy też grze, w której zlotowicze sami stają się na kilka godzin lipowskimi śledczymi. Poza tym przygotowali sporo niespodzianek, które ich zdaniem, zachwycą każdego czytelnika książki.

Zlot odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2020 roku w Internecie i jest całkowicie darmowy. W przypadku dwóch pierwszych wieczorów zaplanowano transmisję online w godzinach 19:00-21:00, natomiast trzeciego dnia w godzinach 18:00-20:00.

Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć w wydarzeniu zlotu na Facebooku.

[am]
fot. Marcin Jadziński/mat. prasowe

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia