Przemysław Bluszcz czyta „Katar”. Cała powieść Stanisława Lema do wysłuchania w radiowej Trójce

24 maja 2021

Program 3 Polskiego Radia włącza się w obchody Roku Stanisława Lema z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. Od 24 maja – codziennie od poniedziałku do piątku – można słuchać na antenie powieści „Katar”. Dzieło o nietypowym śledztwie rezerwowego kosmonauty czyta Przemysław Bluszcz.

„’Alboż na Marsie rośnie trawa?’ – to pytanie, które zadawał sobie ponad pół wieku temu bohater powieści Stanisława Lema, powraca do nasz od kilku miesięcy, czyli od czasu, kiedy po Czerwonej Planecie rozpoczął swoje 'spacery’ marsjański łazik. Pytanie o możliwość życia na Marsie nurtuje naukowców od dawna. Kosmos fascynuje także autorów, począwszy od specjalistów w dziedzinie science fiction, skończywszy na gwiazdach pop-kultury. 'Is there life on Mars?’ – pytał David Bowie na płycie 'Hunky Dory’ na początku lat 70.” – komentuje Barbara Marcinik z Trójki, opiekująca się artystycznie radiową adaptacją „Kataru”.

Powieść Stanisława Lema, opublikowana po raz pierwszy w 1976 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego, jest jedną z tych nielicznych jego książek, których akcja nie toczy się w kosmosie lub w innych, fantastycznych rejonach. A centralną rolę odgrywa tu „przypadek”. Inspiracja przyszła jednak z kosmosu, po przeczytaniu przez Lema wywiadu z kosmonautą Edwinem Aldrinem. Długą historię zmagania się Lema z powieścią opisał Wojciech Orliński w biografii „Lem. Życie nie z tej ziemi”. Autor pisał „Katar” przez dwa lata. Podejmował też wcześniej próby napisania kryminału („Sknocony kryminał” oraz „Śledztwo”). „Katar” nie był jednak typową powieścią detektywistyczną, gdyż „zabójcą”, którego próbuje śledzić bohater, jest… przypadek.

Książka, co także przypomina Orliński, miała pierwotnie nosić tytuł „Grypa”. Ostatecznie Lem zatytułował ją „Katar” – sam nękany gorączką sienną, czyli alergicznym katarem. Chorobę tę zdiagnozowano u bohatera powieści, astronauty, który z tego powodu nie mógł dokończyć swojej misji kosmicznej i wylądować na marsjańskiej stacji. Postanawia więc zaangażować się w akcję naziemną, czyli wziąć udział w pewnym ryzykownym projekcie śledczym…

„’Katar’ nagraliśmy w Trójce w Roku Lema, mając już za sobą lekturę 'Solaris’, ze względu na jego wyjątkowość właśnie i ’ zdając sobie sprawę, że nie należy on do tych najsłynniejszych książek Stanisława Lema” – dodaje Barbara Marcinik.

Jest to zarazem jedna z nielicznych pozycji w historii Trójkowych lektur w „wydaniu dźwiękowym”, które przedstawiane zostaną w całości. Powieść czyta Przemysław Bluszcz, wielbiciel prozy Lema – aktor, który wcześniej prezentował w Trójce wspomnianą biografię pisarza. Muzykę do „Kataru” napisał Łukasz Borowiecki. Praw do lektury udzielił Trójce syn pisarza, Tomasz Lem.

Emisja „Kataru” Stanisława Lema w radiowej Trójce odbywa się codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 11:45.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: radio