Piotr Fronczewski czyta w radiowej Trójce ostatnią książkę Janusza Głowackiego

15 października 2018


Zmarł niewiele ponad rok temu. Do końca jednak pisał, czego efektem jego ostatnia, bardzo osobista i poruszająca książka ? „Bezsenność w czasie karnawału”, która trafiła do sprzedaży w poniedziałek 15 października nakładem wydawnictwa W.A.B. Również od dziś pośmiertnego dzieła Janusza Głowackiego ? w znakomitej, aktorskiej interpretacji Piotra Fronczewskiego ? będzie można posłuchać w Programie 3 Polskiego Radia.

„Bezsenność w czasie karnawału” to ? nawiązująca formą do słynnej autobiograficznej opowieści „Z głowy” ? narracja o współczesnej Polsce, pełna charakterystycznych dla Głowackiego reminiscencji z życia i kariery autora w naszym kraju i w Nowym Jorku. Miejscami dowcipna, ironiczno-sarkastyczna w tonie, gdzie indziej uderzająca w nutę tragizmu, bardzo osobista i poruszająca książka. Składają się na nią ostatnie prozatorskie zapiski autora, nad którymi pracował równolegle z pisaniem scenariusza do głośnego filmu „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. „Bezsenność w czasie karnawału” rozpoczyna się w zimową noc karnawałową 2017 roku. Autor, siedząc przy oknie swojego mieszkania na ulicy Bednarskiej, wsłuchuje się w odgłosy dochodzące z miasta, po czym postanawia zasznurować buty i ruszyć przez zaśnieżoną Warszawę. Po drodze zaczyna wspominać życie tak tutaj, jak i za oceanem?

„Spotykamy w ostatniej książce Głowackiego, tworzonej do samego końca, postaci i miejsca, znane już z poprzednich prac. Jest to jednak książka prawie 80-letniego człowieka, obok więc ironii i autoironii, swoistego poczucia humoru, zaprawionego sarkazmem, charakterystycznych dla jego prozy, pojawia się ton tragiczny ? jest tu miejsce dla goryczy” ? mówi Barbara Marcinik z Trójki, autorka radiowej adaptacji „Bezsenności w czasie karnawału”.

Jak wiadomo, język Janusza Głowackiego bywa dosadny, co nie ułatwia zaprezentowania jego tekstów w „pełnej krasie”. „Autor wybrał na czytającego jego książki Piotra Fronczewskiego i w jego interpretacji nawet słowa uchodzące za wulgarne nie brzmią wulgarnie, ale cytując je postaramy się zbytnio nie przesadzić” ? dodaje Barbara Marcinik, przypominając, że Piotr Fronczewski przyjął już po raz trzeci zaproszenie do przeczytania w Trójce fragmentów książki Janusza Głowackiego.

Ostatnią książkę Janusza Głowackiego przygotowała do druku wdowa po artyście, Olena Leonenko-Głowacka, która jest również autorką oprawy muzycznej radiowej adaptacji dzieła.

Emisja „Bezsenności w czasie karnawału” w odcinkach w Programie 3 Polskiego Radia od 15 października codziennie (od poniedziałku do czwartku) o godz. 20:50.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: prasa