banner ad

Od poniedziałku radiowa Trójka czyta „Przedwiośnie” Żeromskiego

1 września 2018


3 września, na pięć dni przed Narodowym Czytaniem „Przedwiośnia”, Program 3 Polskiego Radia rozpocznie lekturę 20 odcinków dzieła Stefana Żeromskiego z 1924 roku ? najważniejszej powieści o narodzinach II Rzeczpospolitej. Książki, która idealnie wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości. W obsadzie Wiesław Komasa oraz młodzi aktorzy ? Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia.

„Od lat, przyłączając się do Narodowego Czytania, szukamy niestandardowych rozwiązań problemu, jaki stanowi lektura pozycji z kanonu polskiej literatury. Staramy się uwolnić od szkolnych stereotypów, swoistej koturnowości i poprawności. Przed rokiem na przykład lekturę fragmentów 'Wesela’ powierzyliśmy polskim reżyserom teatralnym z różnych pokoleń, tym razem fragmenty 'Przedwiośnia’ będą interpretowali aktorzy z najmłodszego pokolenia, reprezentujący nowoczesny teatr” ? mówi Barbara Marcinik z Trójki ? opiekunka nowej, ale wiernej oryginałowi radiowej adaptacji dzieła Żeromskiego.

Jak zabrzmi archaiczny momentami język „Przedwiośnia” w wykonaniu młodych artystów przekonamy się dzięki młodej aktorce Jaśminie Polak ? ubiegłorocznej laureatce Talentu Trójki w kategorii „Teatr” oraz finaliście tej nagrody ? Bartoszowi Bieleni. A w epizodach ? w roli Seweryna Baryki ? wystąpi gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w 20 odcinkach do posłuchania w radiowej Trójce od 3 września ? od poniedziałku do czwartku o godz. 20:50. Audycja została przygotowana w ramach cyklu „Klasyka polska na stulecie” we współpracy z Instytutem Książki.

Wydana w 1924 roku wybitna powieść Stefana Żeromskiego opowiada o życiu Cezarego Baryki, urodzonego i wychowanego w Baku, który przyjeżdża do Polski odrodzonej po I wojnie światowej. Bohater poszukuje drogi do samookreślenia, przeżywa pierwsze doświadczenia miłosne i staje wobec wielu trudności, które ostatecznie ukształtują jego osobowość. Poprzez losy młodego Baryki poznajemy historię polityczną i społeczną odradzającej się Polski.

Na zdjęciu: Bartosz Bielenia, Barbara Marcinik i Jaśmina Polak w ogrodzie radiowej Trójki.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: prasa