Nowe pismo na rynku. Do sprzedaży trafił pierwszy numer kwartalnika „Notatnik Literacki”

20 listopada 2023

Na rynku czasopism literackich właśnie pojawił się nowy tytuł. W poniedziałek 20 listopada swoją premierę miał „Notatnik Literacki” – kwartalnik, którego wydawcą jest Wrocławski Domu Literatury. W pierwszym numerze znajdziemy m.in. wywiad z Olgą Tokarczuk czy prozę Pawła Sołtysa.

Tematem przewodnim premierowego numeru „Notatnika Literackiego” jest szeroko pojęty debiut. Stąd możemy w nim przeczytać między innymi o tym, w jakich okolicznościach debiutowała noblistka Olga Tokarczuk czy jak przyjmowane były debiuty pisarek w latach 90. przez ich kolegów po piórze (z myślą o m.in. Izabeli Filipiak i Manueli Gretkowskiej ukuto wówczas deprecjonujący termin „literatura menstruacyjna”).

„Notatnik Literacki” ma zamiar omawiać literaturę, ale też ją publikować. Stąd w pierwszym numerze znajdziemy prozę Barbary Sadurskiej (zapowiadającą jej powieść „Bajka, Bajeczka”) czy nową poezję, w tym dopiero niedawno odnalezione i po raz pierwszy publikowane właśnie na tych łamach wiersze Tymoteusza Karpowicza. W archiwum poety teksty odszukał red. Jan Stolarczyk. Jak przystało na czasopismo, nie może zabraknąć też felietonów. W gronie stałych współpracowników kwartalnika są: Julia Fiedorczuk, Weronika Gogola, Urszula Honek, Dorota Kotas, Jacek Paśnik i Paweł Sołtys.

Przeglądając papierowy numer „Notatnika Literackiego”, natkniemy się także na galerię okładek co istotniejszych rodzimych debiutów książkowych oraz dział „Klin”. W ocenie Wrocławskiego Domu Literatury jest to prawdopodobnie najbardziej eklektyczny element kwartalnika, o którym redagująca go poetka i prozaiczka Agnieszka Wolny-Hamkało pisze tak: „Potocznie klin jest też określeniem trudnego do rozwiązania problemu. Dlatego rdzeń tego działu będzie dyskursywny: polemika, esej, rozmowa, analiza zjawiska literackiego, czy społeczno-literackiego. To one będą tworzyły główny punkt ciężkości”.

A skąd w ogóle pomysł, by instytucja taka jak Wrocławski Dom Literatury została wydawcą pisma? „’Notatnik Literacki’ stawia sobie za cel porządkowanie i katalogowanie wielu niebywale zatomizowanych zjawisk w sferze literackiej, pogłębioną refleksję na temat najważniejszych dzieł, inicjowanie i inspirowanie procesu wyboru, namysł nad zjawiskami zasługującymi na trwanie dłuższe niż kilkadziesiąt sekund uwagi poświęcanej uproszczonym wpisom internetowym, rzetelne informowanie o najważniejszych wydarzeniach w świecie literatury. Niby wszyscy tak obiecują – ale my rzeczywiście to zrobimy” – wyjaśnia we wstępie redaktor naczelny Irek Grin.

Twórcy „Notatnika Literackiego” do współpracy planują zaprosić możliwie jak najszersze grono osób, reprezentujących różne – niechby i wykluczające się – spojrzenia na literaturę. Docelowo, w czasie krótszym niż dłuższym, chcą stworzyć ważne miejsce zarówno dla znanych i doświadczonych autorów, recenzentów, aktywistów książki, jak i dla debiutantów. Jak dowiadujemy się z komunikatu przesłanego mediom, „Notatnik Literacki” ma być miejscem otwartym na różne rodzaje i gatunki literackie, celowo eklektycznym. Znajdziemy więc w nim nie tylko wspomniane już wywiady, recenzje, szkice czy eseje, ale też formy wypowiedzi literackiej trudne do jednoznacznego zdefiniowania.

Poza papierowym wydaniem we wrześniu został uruchomiony także serwis internetowy: notatnikliteracki.pl. Miejsce to ma być dopełnieniem papierowego kwartalnika. Wrocławski Dom Literatury już wkrótce, bo 5 grudnia o godz. 19:00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, Wrocław), planuje też spotkanie premierowe „Notatnika Literackiego”.

Kwartalnik dostępny jest w księgarni internetowej Wydawnictwa Warstwy oraz w salonach prasowych (np. w sieci Empik), a także w wybranych księgarniach (jak choćby wrocławskie Tajne Komplety). Cena okładkowa to 25 złotych.

Zespół redakcyjny kwartalnika tworzą: Irek Grin (redaktor naczelny), Rafał Komorowski (serwis www), Emilia Konwerska, Angelika Kukioła (projektantka graficzna), Waldek Mazur (sekretarz redakcji), Piotr Pflegel, Agnieszka Wolny-Hamkało (dział „Klin”).

[am]
fot. mat. prasowe

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa