Powstaje pełnometrażowy film dokumentalny o Jacku Kerouacu. Reżyser wykorzysta nigdy wcześniej niepublikowane osobiste archiwa pisarza

20 listopada 2023

Reżyser Ebs Burnough, który zadebiutował w 2019 roku filmem „The Capote Tapes” (w pol. „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy”) kręci nowy dokument. Tym razem będzie to obraz poświęcony Jackowi Kerouacowi i jego przełomowej powieści „W drodze”.

Dokument zatytułowany „The Beat of a Nation: Kerouac’s Road” rozpoczęto kręcić w październiku. Jak donosi „Variety”, reżyser Ebs Burnough zamierza przez pryzmat powieści „W drodze” pokazać obecny krajobraz polityczny i kulturowy w Stanach Zjednoczonych.

Film kręcony jest we współpracy ze spadkobiercami Keouraca. Mają w nim zostać użyte nigdy wcześniej niepublikowane osobiste archiwa pisarza, dzięki czemu będziemy mogli usłyszeć historię Kerouaca opowiedzianą jego własnym głosem. Materiał wzbogacą wywiady z niezliczonymi twórcami, na których autor miał wpływ, a także historiami współczesnych ludzi świadomie wybierających życie „w drodze”.

Producentami dokumentu są John Battsek („Sugar Man”, „Marlon Brando o sobie”) i Eliza Hindmarch („Najlepiej sprzedany film”, „Wrześniowy numer”) z Ventureland, a rolę producenta wykonawczego pełni Jim Sampas, bratanek Stelli Sampas Kerouac, trzeciej i ostatniej żony pisarza, a jednocześnie jego spadkobierca. Film powstaje na zlecenie Universal Pictures Content Group.

„’W drodze’ to ikoniczne dzieło literatury amerykańskiej. Jack Kerouac i jego podróże po całym kraju wyznaczyły epokę, która zachęciła przyszłe pokolenia do spojrzenia na Amerykę w inny sposób” – powiedział Ebs Burnough, wyrażając nadzieję, że film pozwoli „zgłębić współczesne zrozumienie literatury, człowieka i czasów”.

Czy dokument o Kerouacu zobaczymy kiedyś w Polsce? Poprzedni film Burnougha, „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy”, wyświetlany był w naszym kraju w ramach Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Nie można więc wykluczyć, że i „The Beat of a Nation: Kerouac’s Road” trafi na ekrany.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film