Najnowszy numer „Książek. Magazynu do czytania” z premierowym opowiadaniem Zadie Smith rozgrywającym się w Sopocie

27 sierpnia 2019


We wtorek, 27 sierpnia, ukazało się nowe wydanie dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”. Jego motywem przewodnim jest formatowanie człowieka ? redaktorzy sprawdzają, jak epoka, w której żyjemy, kształtuje nasze postrzeganie świata, życiowe wybory i moralne decyzje. Część numeru została także poświęcona biografiom, a swoją światową premierę będzie ma w nim opowiadanie Zadie Smith „Dialektyka”.

Czytelnicy „Książek. Magazynu do czytania” jako pierwsi na świecie będą mogli przeczytać opowiadanie „Dialektyka” Zadie Smith, którego akcja rozgrywa się nad polskim morzem, w Sopocie. Historia znajdzie się w najnowszej książce brytyjskiej pisarki „Grand Union”, która ukaże się na początku października, a jej polskie tłumaczenie ? 13 listopada.

Bohaterem okładki magazynu jest Filip Springer, którego najnowsza książka „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” odnosi się do prawa Jante ? zbioru opresyjnych reguł określających mentalność krajów skandynawskich, zebranych i zapisanych w powieści Aksela Sandemose „Uciekinier przecina swój ślad” z 1933 roku. O tym, jakie jest Jante Skandynawów, a jakie Polaków, z reporterem rozmawia Michał Nogaś.

Ponadto w numerze: Katarzyna Boni w fascynującym eseju pisze o tym, jak śmierć stała się największym tabu współczesnej kultury; Anna S. Dębowska i Jacek Szczerba opowiadają o tym, jak filmy kształtują nasze wyobrażenia o przeszłości i historycznych postaciach; Łukasz Pilip wraca do czasów Olivera Twista, w których zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą było tak duże, że fabryki, kopalnie i inne zakłady masowo zatrudniały dzieci, a Adrianna Rozwadowska pyta, czy powinniśmy czuć się winni, kiedy podążamy w koszulce z Bangladeszu po śmiesznie tanie banany z Ekwadoru?

W najnowszym wydaniu „Książek. Magazynu do czytania” znajdą się również artykuły Katarzyny Wężyk o fenomenie popularności seriali i książek z kategorii true crime, Joanny Dzikowskiej o pożytkach płynących z (erotycznej) grafomanii, Janusza Rudnickiego o Polaku, który chciał uratować Afrykę przed Murzynami, a także rozmowa Łukasza Grzymisławskiego ze znanym brytyjskim publicystą Jamiem Bartlettem o zagrożeniach płynących z nowych technologii.

W stałym dodatku magazynu „Najlepsze książki dla dzieci i młodszych dorosłych” będzie można przeczytać m.in. artykuł Justyny Sucheckiej, w którym autorka analizuje spis lektur pozaszkolnych cytowanych przez uczniów na tegorocznych egzaminach ósmoklasisty i zastanawia się, dlaczego ich prywatne wybory czytelnicze kompletnie rozmijają się z listą szkolnych lektur. W dodatku znajdzie się również przegląd 22 książkowych nowości dla najmłodszych czytelników.

Nowe wydanie „Książek. Magazynu do czytania” ukazało się na rynku we wtorek, 27 sierpnia, w cenie 11,99 zł. Dostępne jest w punktach sprzedaży prasy na terenie całego kraju.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: prasa