Zadie Smith napisała opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w Sopocie

22 sierpnia 2019


Zadie Smith, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek brytyjskich, umieściła akcję swojego nowego opowiadania w Polsce, a konkretnie w Sopocie. To pokłosie zeszłorocznej wizyty autorki na festiwalu Literacki Sopot.

„Przed rokiem podczas festiwalu Literacki Sopot rozmawialiśmy z Zadie Smith w kawiarni przed jednym z hoteli” ? wspomina na swoim profilu na Facebooku Michał Nogaś. „Między rozmową a spotkaniem, które odbyło się w Państwowej Galerii Sztuki, Zadie poszła popływać. Bardzo chciała, jak mówiła, choć na chwilę zanurzyć się w Bałtyku (a w rzeczywistości w wodach zatoki). Powiedziałem wtedy: – Może przyjdzie taki czas, w którym napiszesz opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w Sopocie? Odpowiedziała, że to w sumie niezły pomysł”.

Minął rok, a do nas dociera informacja, że takie opowiadanie powstało. Nosi tytuł „Dialektyka” i jako pierwsi na świecie przeczytają je właśnie polscy czytelnicy. Utwór znajdzie się w najnowszym numerze czasopisma „Książki. Magazyn do czytania”, który trafi do sprzedaży 27 sierpnia. Historia zawarta zostanie też w nowej książce brytyjskiej pisarki, zbiorze krótkich form zatytułowanym „Grand Union”. Brytyjska premiera tej publikacji zapowiedziana jest na początek października, a polskie tłumaczenie ? 13 listopada.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę zapowiadanego zbioru opowiadań pt. „Grand Union”:

[am]
fot. Jan Postma/Flickr

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy