Gitarzysta The Who napisał debiutancką powieść

6 marca 2019


73-letni Pete Townshend, gitarzysta legendarnego zespołu The Who, zapowiada na listopad publikację pierwszej w swojej karierze powieści. „The Age of Anxiety” (z ang. „Wiek niepokoju”) to historia o mrocznej sztuce kreatywności. Książka ma być częścią większego projektu, który połączy beletrystykę z operą i instalacją artystyczną.

Townshend od dawna związany jest z literaturą i rynkiem wydawniczym. W 1977 roku założył swój własny imprint wydawniczy o nazwie Eel Pie Publishing i otworzył w Richmond księgarnię Magic Bus, którą później odsprzedał przyjacielowi (interes działa do dziś pod nazwą Open Book). W 1983 roku zaczął pracować jako redaktor dla wydawnictwa Faber & Faber, gdzie zajmował się kilkoma książkami muzycznymi, w tym wspomnieniami Erica Burdona z The Animals i zbiorem tekstów Briana Eno. W tym czasie zaprzyjaźnił się z Williamem Goldingiem, autorem „Władcy much”, oraz poetą Tedem Hughesem, którego książkę dla dzieci „Żelazny olbrzym” przerobił na musical. Townshend pisał już wcześniej beletrystykę. W 1985 roku opublikował zbiór opowiadań „Horse?s Neck”. Próbował też stworzyć powieść zatytułowaną „Ray High and the Glass Household”, przesłał nawet fragment wydawcy, ale pisanie książki ostatecznie zarzucił, a jej elementy wykorzystał na swoim solowym albumie „Psychoderelict” z 1993 roku. Jak się jednak okazuje, z planów literackich nie zrezygnował. W 2012 roku opublikował wspomnienia, a teraz dowiadujemy się o kolejnym prozatorskim projekcie.

Akcja zapowiadanej na listopad debiutanckiej powieści Townshenda, „The Age of Anxiety”, ma się rozgrywać w Londynie. Historia pokaże szaleństwo biznesu muzycznego i męki procesu twórczego. Książka dowodzi ponoć szelmowskiego poczucia humoru i dobrego ucha do dialogów muzyka. Jak sam Townshend przyznaje, ma to być część większego projektu. „Dziesięć lat temu postanowiłem stworzyć opus magnum, który łączyłoby operę, instalację artystyczną i powieść. I oto mam ukończoną powieść gotową do opublikowania. Jestem zapalonym czytelnikiem i naprawdę podobało mi się pisanie. Cieszę się również, że większość muzyki jest skomponowana, gotowa, żeby ją doszlifować w celu wydania i wykonania. To niesamowicie ekscytujące” ? mówi artysta.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy muzyka i instalacja artystyczna nawiązująca do „The Age of Anxiety” ujrzą światło dzienne. Światowa premiera powieści zaplanowana jest na 5 listopada.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy