50-lecie pracy twórczej poety Antoniego Pawlaka w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku

3 października 2022

W środę 5 października w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku poeta, publicysta i felietonista Antoni Pawlak świętował będzie pięćdziesięciolecie pracy twórczej. Jubileuszowe spotkanie poprowadzi poetka Anna Czekanowicz.

„Antek Pawlak jest poetą organicznym. Dla niego wiersze są jak oddechy. Bez nich by zginął” – mówi Czekanowicz.

Pawlak urodził się 4 sierpnia 1952 w Sopocie. Zadebiutował w październiku 1972 roku w Radiu Gdańsk, a od 1978 roku był redaktorem niezależnego kwartalnika literackiego „Puls”. W latach 1991-1993 kierował działem kultury „Gazety Wyborczej” oraz prowadził comiesięczny dodatek „Gazeta o książkach”. W roku 2000 został współautorem scenariusza wystawy „Drogi do wolności”. W latach dwutysięcznych związał się z samorządem. W latach 2006-2007 doradzał prezydentowi Gdańska w sprawach kultury, a w latach 2007-2017 pracował jako rzecznik prasowy Pawła Adamowicza.

Przez cały ten czas także pisał i publikował swoją twórczość. „Antek Pawlak jest poetą 'osobnym’. Zarówno przed laty, kiedy debiutował, jak i teraz mówi tym samym, bez wątpienia trudnym do pomylenia z kimkolwiek innym, głosem. To głos 'przeraźliwej prywatności’. I wtedy, kiedy pisze o Polsce, i wtedy, kiedy niemal szeptem mówi do ukochanej, i wtedy, kiedy jego krtań próbuje dusić śmierć. Nawet wtedy, kiedy w jego wierszu pojawia się młodzieńcze 'my’ i tak oznacza ono 'ja’, bo przynosi zapis najbardziej intymnego, najbardziej bolesnego, wypisanego na czole i odbitego w oczach, pojedynczego doświadczenia” – opowiada Anna Czekanowicz.

Literacko debiutował w 1975 roku tomikiem „Czynny całą dobę” wydanym przez Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W roku 1983 został laureatem Nagrody Kościelskich. Łącznie wydał dwadzieścia trzy tomy poezji (m.in. „Obudzimy się nagle w pędzących pociągach”, „Grypsy”, „Brulion wojenny” czy „Tryptyk o klęsce; Nie jestem poetą”), a także trzy książki prozatorskie (m.in. „Zapiski na paczce papierosów”) i trzy wybory wierszy.

„Antek Pawlak jest poetą 'czynnym całą dobę’, dziś tak samo, jak gdy ukazywał się jego debiutancki arkusz poetycki. Zabiera głos w wierszach, ale zabiera też w rzeczywistości – kiedyś i teraz. Nie chce, nie umie milczeć. A przecież Antek Pawlak jest mężczyzną małomównym…” – dodaje prowadząca.

„Pięćdziesiątka Pawlaka” odbędzie się w środę 5 października o godz. 18:00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 w Gdańsku.

[edm]
fot. (1) Artur Andrzej/Wikimedia Commons, (2) IKM w Gdańsku

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia