Zbeletryzowana biografia brata Vladimira Nabokova od 6 marca w księgarniach

19 lutego 2013


6 marca do księgarń trafi powieść „Zmyślone życie Siergieja Nabokowa” autorstwa Paula Russella. Zbeletryzowana biografia brata genialnego pisarza ukaże się nakładem wydawnictwa Muza.

„Jest to jeden z tych żywotów, które beznadziejnie domagają się spóźnionego czegoś ? współczucia, zrozumienia, obojętnie czego ? czego nie zastąpi ani nie ocali rozpoznanie owego niedostatku” ? pisał o życiu swojego brata w autobiografii „Pamięci, przemów” Vladimir Nabokov. Paul Russell odtwarza przemilczane życie brata genialnego pisarza i niezwykłe czasy, w których przyszło mu żyć.

Siergiej Nabokov

W powieści, opartej na niezwykłym życiu Siergieja Nabokowa, homoseksualnego brata Nabokova pisarza, Paul Russell przedstawia skomplikowany zmieniający się świat, w jakim przyszło żyć rodzinie Nabokovów oraz ich przyjaciołom i znajomym. Akcja powieści przenosi się z przedrewolucyjnej Rosji do Niemiec i Anglii, i wreszcie Paryża z czasów salonu Gertrudy Stein i Alice B. Toklas. Lecz uwagę czytelnika przykuwa postać Siergieja, szczerego i wrażliwego narratora powieści, opisującego dzieciństwo spędzone w cieniu uwielbianego przez ojca i błyskotliwego brata, paryskie opiumowe wieczory z Cocteau, trudne podboje miłosne w kręgu legendarnego zespołu Ballets Russes i osamotnienie w bombardowanym podczas wojny Berlinie, gdzie ostatecznie Siergiej został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego, w którym zmarł w roku 1945.

W powieści, która wymagała od autora starannych studiów, spotykamy nie tylko samego Vladimira Nabokova, lecz także niezwykłe postaci, takie jak Pablo Picasso, Siergiej Diagilew, Igor Strawiński, Magnus Hirschfeld, Gertrude Stein i Alice B. Toklas, Jean Cocteau.

„Było mi trochę wstyd, że dopiero po latach pomyślałem o życiu Siergieja, przecież z twórczością Vladimira obcowałem przez lata” ? mówi Paul Russell, pisarz i wykładowca, którego praca doktorska dotyczyła pisarskich technik Vladimira Nabokova. Autor przyznaje, że bezpośrednią inspiracją do napisania tej powieści był esej Lva Grossmana „The Gay Nabokov” oraz oryginalne listy Siergieja Nabokowa przechowywane w Bibliotece Nowojorskiej.

Książka ukaże się 6 marca nakładem wydawnictwa Muza.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi