Murakami zapowiada nową powieść na kwiecień

19 lutego 2013


Japoński wydawca Harukiego Murakamiego zapowiedział, że nowa, oczekiwana od trzech lat powieść pisarza ukaże się już w kwietniu 2013 roku. Szczegóły są jak na razie okryte tajemnicą.

Wydawnictwo Bungeishunju Ltd przesłało prasie jedynie krótką, jednozdaniową notkę: Haruki Murakami: Długo oczekiwana powieść pojawi się w kwietniu”. Chociaż premiera zapowiedziana została już za dwa miesiące, nie zdradzono żadnych informacji o fabule ani nawet tytułu książki. W rozmowie z Francuską Agencją Prasową rzecznik wydawnictwa wyjaśnił, że „projekt pojawi się jako ściśle tajny. Ogłoszenie zawiera wszystko, co możemy teraz powiedzieć”.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2009 roku, kiedy wydawnictwo Shinchosha Publishing Co. zapowiadało premierę pierwszego tomu trylogii „1Q84”. Decyzja o zachowaniu szczegółów w tajemnicy podyktowana była licznymi prośbami japońskich czytelników, którzy nie chcieli z góry poznać fabuły.

Murakami to obecnie najpopularniejszy japoński pisarz na świecie. W dniu premiery „1Q84” największa krajowa księgarnia Kinokuniya sprzedawała jeden egzemplarz książki na minutę. W ciągu pierwszego miesiąca powieść rozeszła się w Japonii w nakładzie miliona sztuk. Nazwisko pisarza od lat wymieniane jest w czołówce potencjalnych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.

fot. brewbooks

Tematy: , ,

Kategoria: newsy