Teatr inspirowany książkami w warszawskim Big Book Cafe MDM. W lutym spektakle na podstawie powieści „Stramerowie” i „Niepokój przychodzi o zmierzchu”

8 lutego 2024

Warszawski Big Book Cafe MDM rozszerza działalność teatralną. Już w lutym na scenie nowego centrum Fundacji „Kultura nie boli” pojawią się pierwsze spektakle na podstawie książek, które grane będą w trybie repertuarowym: „Stramerowie” i „Niepokój przychodzi o zmierzchu”.

„Teatr inspirowany książkami, spektakle na bazie literatury przygotowane przez cenionych i utalentowanych twórców – reżyserów, aktorów oraz muzyków – od tego roku będą jeszcze mocniej obecne w naszym programie literackim. Jestem pewna, że literatura potrafi być wspaniałym zapalnikiem teatralnych fajerwerków, dziedziną inspirującą inne obszary sztuki oraz początkiem rozmowy o ważnych problemach społecznych” – mówi Anna Król, prezeska Fundacji „Kultura nie boli” i założycielka Big Book Cafe, z wykształcenia teatrolożka.

„Mamy w planach premiery a także wznowienia spektakli, które wcześniej graliśmy tylko jednorazowo, na przykład podczas festiwali dla niewielkiego grona odbiorców. Teraz przyszedł moment, by dać im przestrzeń w Big Book Cafe MDM i regularną obecność w repertuarze. Wprowadzenie spektakli do regularnego miesięcznego repertuaru to dopiero początek. W najbliższych miesiącach zaprosimy widzów do udziału w kolejnych, zupełnie nowych przedsięwzięciach performatywnych i teatralnych” – dodaje.

W lutym na afiszu Big Book Cafe MDM pojawi się premierowy spektakl na podstawie powieści „Stramerowie” Mikołaja Łozińskiego (Wydawnictwo Literackie) w reżyserii Tomasza Cyza. To przejmująca opowieść o żydowskiej rodzinie, która realizuje zaskakujące scenariusze przetrwania. To historia o pierwszych zakochaniach, kryjówkach, kłamstwach, dzięki którym można zachować życie. Róża, Wela, Nusek, Hesio, Salek Stramerowie – rodzeństwo rozdzielone w czasie drugiej wojny światowej, odcięte od siebie i żydowskiej tożsamości toczy walkę o życie, pielęgnując pamięć o rodzinie.

Czuły język Mikołaja Łozińskiego, pełen delikatności i podskórnych skojarzeń zabrzmi teraz na scenie. W rolach głównych występują: Karolina Bruchnicka, Weronika Humaj, Zuzanna Lit i Józef Pawłowski. Muzykę przygotowali Pablopavo i Patryk Kraśniewski. Najbliższe spektakle już 17 i 18 lutego o godz. 19:00. Bilety do dostania tutaj.

Także w lutym w Big Book Cafe MDM będzie można obejrzeć przejmujący spektakl „Niepokój przychodzi o zmierzchu”, którego premiera odbyła się podczas Big Book Festival 2023 i dotąd zagrany był tylko raz. Monodram w wykonaniu Natalii Lange, która jest również autorką adaptacji, wyreżyserował Jura Dzivakou – białoruski reżyser, dysydent, w Polsce związany m.in. z Teatrem Powszechnym. Kanwą spektaklu jest powieść Marieke Lucasa Rijnevelda (w tłum. Jerzego Kocha, Wydawnictwo Literackie), która została nagrodzona międzynarodowym Bookerem. To wstrząsająca opowieść o dziecku i jego bliskich, którzy nie mogą poradzić sobie ze śmiercią i stratą.

Rozpisana na detale historia rodzinnej traumy wybrzmiewa ze sceny szczególnie mocno. Artyści na scenie Big Book Cafe MDM wydobywają z wirtuozerskiego debiutu holenderskiego pisarza szczerość dziecięcego języka. Najbliższy spektakl zobaczymy 20 lutego o godz. 19:00. Bilety można kupić tutaj.

Jak informują organizatorzy, dochód ze sprzedaży biletów wspiera działalność statutową Fundacji „Kultura nie boli” i pozwala rozwijać działalność teatralną Big Book Cafe MDM. Już w marcu kolejne spektakle wejdą na stałe do repertuaru klubu.

[md]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: teatr