„Zamknięta trumna” – druga oficjalna kontynuacja przygód Herkulesa Poirot już 28 września!

22 września 2016

zamknieta_trumna_premiera
Na Herkulesa Poirot czeka kolejne śledztwo, a na polskich czytelników nowa książka Sophie Hannah. To właśnie tej autorce kryminałów zostało oficjalnie powierzone kontynuowanie przygód belgijskiego detektywa wymyślonego przez Agathę Christie. Premiera „Zamkniętej trumny” nastąpi już 28 września.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku „Inicjałów zbrodni”, akcja nowej powieści rozgrywa się w 1929 roku. Tym razem przenosimy się jednak do Irlandii. Wystawny bal w rezydencji, dworska atmosfera i zadziwiająca intryga… Hrabina Playford, na polecenie której wśród gości znalazł się między innymi Herkules Poirot oraz inspektor Catchpool, postanowiła dokonać nagłej zmiany w testamencie. Wiadomość ma zostać ujawniona jeszcze tego samego wieczoru, podczas przyjęcia. Treść ogłoszenia jest cokolwiek zadziwiająca, bo wiąże się z przekazaniem majątku osobie, która jest u kresu swojego żywotu, a ponadto oznacza, że dzieci hrabiny pozostaną bez przysłowiowego grosza przy duszy. Na domiar złego, w rezydencji dochodzi do morderstwa. Kto jest sprawcą zbrodni? I jakie będzie rozwiązanie śledztwa?

„Zamknięta trumna” z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom klasycznych powieści detektywistycznych z kameralną atmosferą, gdzie historia kryminalna oddana jest w bezkrwawy sposób, nie brakuje za to łamigłówek i ciekawie zaaranżowanej intrygi. Z drugiej zaś strony powinna przypaść do gustu wszystkim wielbicielom angielskiej królowej kryminału.

Wydaje się zresztą, że Sophie Hannah jest idealną kandydatką do tego, aby jeśli nie odtworzyć ducha oryginału, to chociaż udanie nawiązać do największych osiągnięć brytyjskiej mistrzyni. Hannah to powieściopisarka specjalizująca się w kryminałach i historiach psychologicznych. Przekłady jej twórczości pojawiły się w 27 krajach. Za swoje prozatorskie próby zdobywa również nagrody ? w 2013 roku została laureatką Specsavers National Book Award w kategorii „thriller & powieść kryminalna roku”. Na swoim koncie ma również utwory przeznaczone dla dzieci, a także horror.

zamknieta_trumna_premiera2

Od roku 2013, kiedy ogłoszono powstanie książki „Inicjały zbrodni”, została oficjalną kontynuatorką powieści o przygodach Herkulesa Poirot. Jak sama mówi, z twórczością Agathy Christie zapoznała się dzięki ojcu. Hannah wspomina to następująco: „Mój ojciec kolekcjonował książki do gry w krykieta, często udawał się na targi używanych książek. Pewnego dnia przyniósł mi stary egzemplarz powieści 'Noc w bibliotece’, mówiąc, że lektura może mi się spodobać. I faktycznie! Powiedziałam mu, że od tej pory powinien mi przynosić co najmniej jedną książkę Christie, gdy tylko będzie na targach”.

Autorka „Zamkniętej trumny” zaznacza: „Nigdy nie próbowałam kopiować literackiego stylu Agathy ponieważ ja sama jestem innym typem pisarza, a poza tym nigdy nie będzie już drugiej Agathy Christie. Żaden twórca nie powinien naśladować stylu innych pisarzy”. Hannah jest dużą entuzjastką prac nad kontynuacją, stąd też warto przekonać się, w jaki sposób udało się jej oddać retro-kryminalny nastrój w kolejnej historii o Poirot.

„Zamknięta trumna” ukaże się już 28 września. Książka zostanie opublikowana nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Marcin Waincetel

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi