Wydawnictwo W.A.B. i przyjaciele w 2024 roku. Przedstawiamy zapowiedzi Grupy Wydawniczej Foksal

19 grudnia 2023

Grupa Wydawnicza Foksal szykuje na 2024 rok wiele niespodzianek, niektóre wciąż jeszcze muszą być trzymane w tajemnicy, inne możemy już teraz wam ujawnić. Co ciekawego ukaże się w najbliższych miesiącach nakładem Wydawnictwa W.A.B., Uroboros i Buchmann? Zobaczcie!

LITERATURA PIĘKNA

Han Kang „Nie mówię żegnaj”, tłum. Justyna Najbar-Miller – premiera: styczeń 2024

Zdobywczyni nagrody Bookera, Han Kang, powraca po 7 latach z nową, pełnowymiarową powieścią. Han Kang snuje opowieść o desperackiej walce i godności ludzi, którzy wbrew otaczającym ich ciemnościom starają się odnaleźć promień światła. Ta zaczerpnięta z niedawnej tragicznej historii Korei opowieść o płynącej z głębi serca, bezgranicznej miłości – która sprawia, że człowiek staje się w końcu człowiekiem – obezwładnia pięknem zawartym w eleganckich, poetyckich zdaniach i olśniewająco żywych obrazach.

Autorka rysuje poruszający portret trzech kobiet i opowiada o ich zmaganiach z doznaną w przeszłości przemocą i stratą. Przedstawienie tragicznych wydarzeń staje się pretekstem do stawiania ważnych pytań o pamięć zbiorową, historyczną odpowiedzialność oraz o siłę opowiadania historii.

Brigitte Giraud „Żyć szybko”, tłum. Dorota Malina – premiera: luty 2024

Nagroda Goncourtów 2022. W napiętej narracji, która działa jak zegar odliczający czas, Brigitte Giraud próbuje zrozumieć, co doprowadziło do wypadku motocyklowego, w którym 22 czerwca 1999 roku zginął jej mąż.

Dwadzieścia lat później autorka rozgląda się po domu i po raz ostatni sonduje pytania, które pozostają bez odpowiedzi. Czy był to przypadek, przeznaczenie czy zbieg okoliczności? Spogląda wstecz na te dni, które wymknęły się spod kontroli w serii nieprzewidywalnych wydarzeń, aż stało się to, co nieuniknione. Tak bardzo podekscytowana perspektywą przeprowadzki i pragnąca rozpocząć prace remontowe para zapomniała, że życie jest niebezpieczne.

Brigitte Giraud prowadzi śledztwo i w cudowny sposób przywraca do życia Claude’a i ich związek.

Mai Mochizuki „Kawiarnia Pod Pełnym Księżycem”, tłum. Barbara Słomka – premiera: marzec 2024

Japoński fenomen czytelniczy, magiczny klimat, ciepła i skłaniająca do refleksji książka. „Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” nie ma stałej lokalizacji. Pojawia się nieoczekiwanie w różnych miejscach – w pasażu handlowym, na końcowej stacji kolejowej lub w cichej dolinie rzeki. Zawsze wtedy, gdy Księżyc jest w pełni. W kawiarni nie przyjmuje się zamówień od gości, lecz serwuje się specjalnie dla nich przygotowane specjały – w zależności od tego, jakie są ich pragnienia oraz lęki. Kelnerami w tym wyjątkowym miejscu są… koty, które pomagają przybyszom otwierać serca i pokonywać problemy. Zdecydowanie sprzyja temu magiczna atmosfera, w której nie stroni się od wróżb, czytania z gwiazd i przenoszenia się między różnymi wymiarami. To urocza książka o tym, jak rozpoznawać swoje uczucia i pozostać wiernym sobie.

Henryk Waniek „Wędrowiec śląski” – premiera: luty 2024

Nowa pozycja w serii Archipelagi. Autorski wybór esejów Henryka Wańka poświęconych Dolnemu Śląskowi obejmuje teksty, które znalazły się wcześniej w trzech innych wyborach, a także teksty rozproszone, dotychczas nieujęte w publikacji książkowej. Waniek to pierwszy pisarz, który odkrył Dolny Śląsk dla literatury polskiej, opisując go na poły faktograficznie, na poły mitycznie. W niezwykle erudycyjny i inteligentny sposób opowiada o kraju i krajobrazie, o ludziach i duchowych związkach, które w różnym czasie łączyły Polaków, Niemców, Czechów i Ślązaków.

W kolejnych miesiącach w literaturze pięknej ukażą się między innymi:

  • „Piąta pora roku” Ali Smith w przekładzie Jerzego Kozłowskiego,
  • nowa powieść Anny Mazurek, autorki „Dziwki”,
  • nowa powieść Wioletty Grzegorzewskiej, autorki „Stancji” i „Guguł”,
  • nowa powieść Malcolma XD, autora „Emigracji” i „Edukacji”,
  • nowa powieść Macieja Marcisza, autora „Taśm rodzinnych” i „Książki o przyjaźni”,
  • nowa powieść Jacka Paśnika, autora „Dzieci”.

LITERATURA FAKTU I BIOGRAFIE

Julia Fox „Po drugiej stronie. Autobiografia”, tłum. Monika Skowron, Marcin Wróbel, Piotr Grzegorzewski – premiera: luty 2024

Bestseller „New York Timesa”. Wyczekiwana autobiografia Julii Fox, „jednej z największych postaci popkultury” („New York Magazine”).

Julia Fox słynie z wielu rzeczy: porywającej gry aktorskiej, wyznaczania modowych trendów, viralowych filmików na TikToku i aktywności w mediach społecznościowych, gdzie bawi i edukuje miliony obserwujących. Wszystkie jej działania łączy jedna cecha, która naprawdę ją wyróżnia: bezwstydna, nieskrępowana, uzdrawiająca szczerość. I taka też jest ta autobiografia.

„Po drugiej stronie” opowiada o burzliwej drodze na szczyt. Julia Fox opisuje dzieciństwo dzielone między Włochy i Nowy Jork, życie z handlarzem narkotyków, pracę dominy, pobyty w szpitalu psychiatrycznym, przedawkowanie heroiny, szeroko komentowany przez tabloidy romans z mężczyzną, którego nazywa „Artystą”, a także burzliwe małżeństwo i zmagania samodzielnej matki starającej się utrzymać małego synka. Rodzina i przyjaźń, seks i śmierć, przemoc i miłość, pieniądze i władza, niewinność i doświadczenie – to wszystko można tu znaleźć.

Marcin Wilk „Lepszy gatunek” – premiera: marzec 2024

Reportaż, esej, książka, jakiej jeszcze nie było. Mądra, czuła, wzruszająca i informująca – historia relacji dwóch najbardziej zaprzyjaźnionych na świecie gatunków!

„Lepszy gatunek” to opowieść o szczególnej i na swój sposób wyjątkowej relacji ludzkich zwierząt z pozaludzkimi zwierzętami – relacji psio-ludzkiej. Ta książka nie jest jednak kolejną opowieścią o psach i ich problemach. To raczej próba krytycznego przyjrzenia się, głównie w oparciu o różnego rodzaju źródła, wybranym aspektom przemian psio-ludzkiej relacji. W tym sensie jest to tak samo opowieść o psach, jak i o człowieku, który psa nieustannie stwarza.

Grzegorz Piątek „Starzyński. Prezydent z pomnika” – premiera: marzec 2024

Nowe i na nowo napisane wydanie pierwszej książki Grzegorza Piątka – „Sanatora”. Mityczny prezydent Warszawy zdjęty z piedestału.

Bohaterski prezydent, wzór patriotyzmu, mąż stanu – tak postrzegamy człowieka, który stał się symbolem walczącej Warszawy we wrześniu 1939 roku. Czy aby na pewno był tak idealny? Grzegorz Piątek rzetelnie i z pasją odtwarza życie i karierę Stefana Starzyńskiego. Pokazuje despotycznego polityka, ale i autentycznie zaangażowanego w sprawy miasta działacza, opisuje mity, które nawarstwiły się przez lata. Dzięki temu otrzymujemy wielowymiarowy, pasjonujący portret jednej z najbardziej znanych postaci przedwojennej elity.

„Przez dziewięć lat, które minęły od ukończenia książki 'Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego’, objawiły się nowe źródła, nowe opinie i interpretacje. Pewne drobiazgi okazały się ważniejsze, a pewne materiały mniej wiarygodne. Niektóre reakcje na książkę sprawiły natomiast, że zmieniłem perspektywę” – mówi autor Grzegorz Piątek. „To miała być tylko korekta 'Sanatora’, wydanie drugie poprawione, ale zacząłem gęsto kreślić i uzupełniać. Zmieniłem strukturę, początek i zakończenie, a obszerne fragmenty napisałem od nowa. Ale żadna historia nie zostanie opowiedziana raz na zawsze. Już, już się wydaje, że się udało, ale minie trochę czasu i zechcemy postawić jej nowe pytania. Często są to pytania, które wcześniej nie przyszłyby nam do głowy. Dzisiaj pytanie, jutro odpowiedź, a w odpowiedzi na tę odpowiedź – kolejne pytania” – dodaje.

W kolejnych miesiącach w literaturze faktu i biografiach ukażą się między innymi:

  • nowa książka non-fiction Piotra Jaconia, autora „My, trans”,
  • nowy reportaż Åsne Seierstad, autorki „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii”, w przekładzie Iwony Zimnickiej,
  • „Cobalt Red: How the Blood of the Congo Powers Our Lives” Siddhartha Kary w przekładzie Hanny Pustuły-Lewickiej,
  • „Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach” Jonathana Neda Katza w przekładzie Agnieszki Szling,
  • „The Wager: A Tale of Shipwreck, Mutiny and Murder” Davida Granna, autora „Czasu krwawego księżyca”.

KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER

Alicja Sinicka „Karnawał” – premiera: styczeń 2024

Nowa książka autorki „Uśpionej” i „Florystki”. To miała być wspaniała zimowa noc na Mazurach. Zmieniła się jednak w piekło.

Dwadzieścia lat temu na imprezie karnawałowej w domu letniskowym zamożnej Kai Rawicz na wyspie na jeziorze Śniardwy panował szampański nastrój – do czasu, aż w trzcinach znaleziono ciało człowieka. Odcięci od świata studenci za oknami widzieli dziwaczną czarno-białą maskę oprawcy. Nie mieli szansy na ratunek. Przeżyli nieliczni, a policji nie udało się ująć mordercy. Dwie dekady później ocalała z tragedii Amelia jest już matką. Pewnego dnia dostaje wiadomość, która sprawia, że koszmar powraca. Znów będzie musiała walczyć o życie z zamaskowanym mordercą. Kim on jest? I dlaczego Amelia boryka się z poczuciem winy w związku z tragiczną nocą sprzed wielu lat?

Joanna Łopusińska „Zero” – premiera: marzec 2024

Nowy thriller autorki docenionego „Zderzacza”. Przez wieki zostaliśmy ukształtowani tak, aby się zera bać. Bać się tego symbolu nicości i niebytu, a zatem śmierci.

Ava Majewska, wybitnie uzdolniona młoda matematyczka, pisząca doktorat na Oksfordzie, dokonuje przełomowego, ocierającego się o geniusz odkrycia, związanego z niepodważalną zasadą algebry – czyli bezsensownością (czy błędnością) dzielenia przez zero. Ta matematyczna rewelacja – naruszająca największe naukowe tabu – błyskawicznie sprowadza na nią kolosalne kłopoty. Na życie Majewskiej czyha nie tylko zawistny profesor i żelazny kandydat do Nagrody Nobla, ale i cała zgraja najbardziej wpływowych postaci światowej polityki, nauki czy biznesu. Zero ma swoje najmroczniejsze tajemnice – i, jak zawsze, mają one związek z liczbą zer na bankowych kontach.

Alex Michaelides „Furia”, tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik – premiera: marzec 2024

Nowa książka Alexa Michaelidesa, autora „Pacjentki”, jednego z najlepiej sprzedających się thrillerów XXI wieku. Mistrzowsko poprowadzony thriller o samotnej byłej gwieździe filmowej i jej sławnych przyjaciołach, których spontaniczna wycieczka na prywatną grecką wyspę zostaje przerwana przez morderstwo.

Opowieść o morderstwie? A może historia miłosna? Lana Farrar, osamotniona gwiazda filmowa, która chwile sławy ma już za sobą, zaprasza najbliższych przyjaciół na weekend na swoją prywatną grecką wyspę. Ale stare przyjaźnie skrywają gwałtowne namiętności i urazy czające się pod powierzchnią. Za czterdzieści osiem godzin jedna osoba będzie martwa. A to dopiero początek…

Jeśli chodzi o kryminał i sensację, to w kolejnych miesiącach ukażą się między innymi:

  • nowy kryminał Małgorzaty Oliwii Sobczak, autorki „Kolorów zła” (maj 2024),
  • nowa powieść sensacyjna Marcina Mellera, autora „Czerwonej ziemi” (czerwiec 2024),
  • nowy thriller Marca Elsberga, „autora Blackoutu” – „Celsjusz” (wrzesień 2024)

PORADNIKI, LIFESTYLE, RELACJE I ZDROWIE

Lalala Letmeexplain „Zablokuj, skasuj, idź dalej, czyli jak uniknąć randek z toksycznymi facetami” – premiera: styczeń 2024

Zabawny i bezkompromisowy przewodnik po randkowaniu w czasach Tindera. Anonimowa autorka instagramowego profilu @LalalaLetMeExplain (226 tys. followersów) przez lata umawiała się z niewłaściwymi facetami. Angażowała się, starała, a i tak zostawała sama – zraniona i z coraz gorszym mniemaniem o sobie. Tymi doświadczeniami zaczęła dzielić się w mediach społecznościowych i z zaskoczeniem odkryła, że tysiące kobiet mają podobnie. To dało jej siłę do zmiany myślenia. Zebrała swoje perypetie i refleksje w książce, by nie dać się wykorzystać, wiedzieć, jak unikać szkodliwych relacji i toksycznych mężczyzn. W końcu by zbudować w sobie siłę do walki o własne potrzeby i umieć zerwać relację, gdy jest dla nas szkodliwa.

Joanna Harrison „Pięć (obowiązkowych) kłótni” – premiera: luty 2024

Myślisz, że tylko Tobie i twojemu partnerowi zdarzają się kłótnie? Oczywiście, że nie. Książka Joanny Harrison, która od wielu lat prowadzi psychoterapię par, pomaga zrozumieć, o czym tak naprawdę są nasze kłótnie, jak się rzadziej kłócić i szybciej godzić.

Zdaniem Harrison istnieje pięć różnych tematów, przez które wszystkie pary muszą przebrnąć. Obszary, który wywołują największe napięcia, to: jak się ze sobą porozumiewamy, jakie mamy relacje z rodziną i krewnymi ze strony partnera/partnerki, jak dzielimy między sobą zadania i obowiązki, jak ustalamy granicę dystansu/bliskości między sobą, jak reagujemy na nasze ciała.

Nie chodzi o to, aby za wszelką cenę unikać kłótni – wręcz przeciwnie. Trudne rozmowy stwarzają często możliwość rozwoju związku. Różnice poglądów to okazja do tego, by się czegoś więcej dowiedzieć o sprawach, na których nam zależy, oraz nauczyć akceptowalnych dla obu stron rozwiązań.

Caro Bukowski „Rozkosz. Książka do czytania jedną ręką” – premiera: luty 2024

Na pytanie, jak kochać się w świecie świadomej zgody i po me too, autorka książki odpowiada: zmysłowo, z fantazją i ogromną uważnością na drugą osobę.

Zbiór opowiadań erotyczno-pornograficznych, który pozwoli kobietom znaleźć odrobinę ośmielenia, poczuć się bardziej zmysłowo, pozwolić sobie na więcej, nie oceniać swoich pragnień, dostać większe menu niż w standardowych powieściach dostępnych na rynku, ale też nauczyć się w tym wszystkim uważności na siebie.

Aleksandra Pięta „Zdrowie psychiczne. Instrukcja obsługi” – premiera: marzec 2024

Pierwsza polska książka o leczeniu psychiatrycznym, która nie jest podręcznikiem, a poradnikiem! Nowoczesne i oryginalne ujęcie tematu.

Pigułka wiedzy, wyjaśniająca wszelkie wątpliwości przed pierwszą wizytą u lekarza psychiatry, odpowiada na pytania dotyczące depresji, lęku i zaburzeń osobowości. Książka w przystępny i niestygmatyzujący, normalizujący sposób wyjaśnia, czym są zaburzenia psychiczne, skąd się biorą, jakie są ich objawy. Napisana prosto, barwnie, ale merytorycznie.

Poruszane tematy to m. in.: badania, które trzeba wykonać przed wizytą u psychiatry, jak działają leki i dlaczego trzeba czekać na efekt, po jakie suplementy diety można sięgać oraz czym jest psychoterapia i kiedy jest ona potrzebna.

Joanna Żytkowska „Po prostu posadź. Ogród w doniczce” – premiera: marzec 2024

W swojej najnowszej książce Joanna Żytkowska, zapalona ogrodniczka, autorka bloga i profilu instagramowego @poprostuposadz, przekonuje, że nie ma przestrzeni zbyt małej do uprawy roślin. Autorka dzieli się swoimi doświadczeniami, podpowiadając, jak optymalnie wykorzystać każde dostępne miejsce (od parapetu po taras) i dobrać rośliny tak, aby było im najlepiej w danej przestrzeni. Zdradza kreatywne metody uprawy i sposoby na radzenie sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami, jakie się z nimi wiążą.

W kolejnych miesiącach wśród poradników i książek o rozwoju osobistym ukażą się:

  • Kate Flood „The Compost Coach: Make compost, build soil and grow a regenerative garden – wherever you live” (maj 2024),
  • Emily Nagoski „Come Together: The Science (and Art!) of Creating Lasting Sexual Connections” (wrzesień 2024),
  • Bartek Kieżun „Chorwacja do zjedzenia” (październik 2024).

FANTASTYKA I YOUNG ADULT

Kika Hatzopoulou „Przecinaczka”, tłum. Katarzyna Agnieszka Dyrek – premiera: styczeń 2024

Nominacja do Goodreads Choice Award 2023. Io jest przecinaczką, potomkinią greckich Mojr. Odziedziczyła po swoich przodkach moc, dzięki której widzi nici, którymi połączone są ludzkie życia, i może nimi manipulować.

Ktoś uprowadza kobiety, okalecza ich nici życia i ożywia w ten sposób przerażające zmory, które następnie krążą po mieście jako bezwzględne zabójczynie. Io robi wszystko, aby odszukać winowajcę. By ocalić swoje siostry i całe miasto, będzie musiała współpracować z Edeiem Rhuną – prawą ręką niesławnej królowej gangów, chłopakiem, z którym połączyła ją rzadka, powstała jeszcze zanim się poznali, nić przeznaczenia.

Adalyn Grace „Foxglove”, tłum. Danuta Górska – premiera: luty 2024

Trzymająca w napięciu kontynuacja bestsellerowej „Belladonny”. Signa i Śmierć muszą stawić czoła wrogowi, który chce ich rozdzielić.

Zamordowano diuka Berness. O zabójstwo oskarżono właściciela Thorn Grove, Elijaha Hawthorne’a. A Los, perfidny brat Śmierci, zamieszkał w sąsiedztwie. W przeszłości boleśnie skrzywdzony, za wszelką cenę pragnie zadośćuczynienia, którym ma być… Signa Farrow. Dziewczyna i jej kuzynka Blythe angażują się w ratowanie Hawthorne’a i podejmują ryzykowną grę. Intrygująca, klimatyczna, pełna magii i gotyku opowieść, rozgrywająca się wśród szelestu jedwabi, lśniących posadzek sal balowych i ogrodów rodzących śmiercionośne rośliny.

Neal Shusterman „Podzieleni. Unwind”, tłum. Katarzyna Agnieszka Dyrek – premiera: luty 2024

Wznowienie przełomowej serii autora bestsellerowych „Kosiarzy”. Mrożąca krew w żyłach dystopia, w której troje nastolatków walczy o przetrwanie i o siebie nawzajem.

Po okrutnej drugiej wojnie domowej armie zwolenników życia i tych opowiadających się za wyborem doszły do porozumienia i uchwalono „Ustawę za życiem”. Chroniła ona ludzką egzystencję od chwili poczęcia do trzynastego roku życia. Między trzynastymi a osiemnastymi urodzinami rodzic mógł zdecydować o „rozszczepieniu” dziecka, czyli podzieleniu na narządy i części, które przekazywano do przeszczepu. Osobniki niechciane lub sprawiające kłopoty były eliminowane, choć formalnie nie umierały.

Connorowi, Risie i Lev udaje się uciec z transportu do centrum rozszczepiania. Czy zdołają przetrwać do swoich osiemnastych urodzin? To bardzo długo, jeśli ten czas mają spędzić w ukryciu…

Lauren Roberts „Powerless”, tłum. Natalia Gawrońska – premiera: marzec 2024

Nowy fenomen czytelniczy young adult fantasy. Nominacja do Goodreads Choice Award 2023 i ponad 16 milionów polubień na Tiktoku.

W świecie podzielonym na Elitarnych, którzy obdarzeni są różnymi mocami i wyłącznym prawem mieszkania w mieście, i Zwyczajnych, skazanych na banicję, toczy się ciągła walka.

Kai, brat następcy tronu, od dziecka szkolony na Egzekutora, ściga niedobitki skrywających się w mieście Zwyczajnych. W czasie jednej z takich akcji z nieoczekiwanej opresji ratuje go dziewczyna – Paedyn, mieszkanka slumsów. W ten sposób trafia na organizowany przez króla turniej, w których biorą udział wybitni Elitarni. Tyle tylko, że jest kompletnie… Zwyczajna.

Opowieść o prawdziwej sile i uczuciu, rodzącym się w najbardziej niespodziewanych okolicznościach.

Sarah J. Maas „Księżycowe miasto tom 3: Dom płomienia i cienia”, tłum. Małgorzata Fabianowska – premiera: marzec 2024

Bryce Quinlan nigdy nie spodziewała się zobaczyć świata innego niż Midgard, a teraz jedyne, czego pragnie, to tam powrócić. W Midgardzie jest wszystko, co kocha: jej rodzina, przyjaciele i partner. Uwięziona w obcym, nowym świecie będzie potrzebowała dużo szczęścia i sprytu, aby wrócić do domu. A to niełatwe zadanie, zwłaszcza że wokół jest niewiele osób godnych zaufania.

Hunt Athalar nie pierwszy raz znalazł się w opałach. Po kilku błogich miesiącach ponownie zamknięto go w lochach Asteri, pozbawiono wolności i informacji o Bryce. Desperacko pragnie jej pomóc, ale najpierw musi uwolnić się ze smyczy Asterii. Świat Bryce i Hunta staje na krawędzi upadku – a jego przyszłość spoczywa na ich barkach.

Sarah Engell „21 sposobów na śmierć”, tłum. Agata Lubowicka – premiera: luty 2024

Szkolna impreza jest dla Stelli piekłem. Chociaż inni świetnie się bawią, ona czuje tylko wściekłość, wstyd i strach. Właśnie ktoś groził jej śmiercią.

Konflikt z najbliższą przyjaciółką zapoczątkował lawinę nienawiści, która z każdej strony wylewa się na dziewczynę. Utalentowana muzycznie i popularna nastolatka stała się ofiarą hejtu. Agresywne esemesy, seria obelg w social mediach i poczucie osamotnienia. Czy jest sens walczyć? A może zakończyć to wszystko raz na zawsze? Stella ma już nawet swoją listę. Listę dwudziestu jeden sposobów na śmierć.

W kolejnych miesiącach wśród fantastyki i young adult ukażą się między innymi:

  • Nisha J. Tuli „Trial of the Sun Queen” (Artefacts of Ouranos),
  • Pascale Lacelle „Curious Tides”,
  • Martha Wells „Witch King”,
  • Susanhah Nix „Algorytm miłości” (seria „Związki chemiczne”)
  • Sarah J. Maas „Królestwo popiołów” i „Zabójczyni” (wersja w twardej oprawie) (kwiecień 2024)

LITERATURA OBYCZAJOWA

Sabina Waszut „Sztuczny miód” – premiera: styczeń 2024

Zima roku 1980. Baśka i Marylka są pielęgniarkami, pracują w szpitalu w Katowicach.

Barbara ma męża milicjanta, eleganckie M-3. Chętnie chodzi do kina, spotyka się z koleżankami. Uważa się za nowoczesną kobietę. Marylka ma typową, dużą i zżytą ze sobą śląską rodzinę. Jej mąż pracuje w kopalni Wujek, działa w Solidarności i niechętnie patrzy na pracę zawodową ukochanej żony. Te dwie zwykłe, a jednocześnie silne i niezależne kobiety są koleżankami z pracy. Gdy wybuchają strajki, stają przed życiowymi dylematami. Jak ochronić bliskich, dzieci, które rwą się do protestu, jak znaleźć w tym wirze historii i codzienności miejsce na miłość i bliskość?

Wzruszająca opowieść o tym, jak żyło się u schyłku PRL-u, gdy czasy były niepewne, czuło się wiszące w powietrzu napięcie, ale ludzie nie skąpili sobie życzliwości.

Magdalena Kordel „Przystań Śpiących Wiatrów. Schody do lata” – premiera: marzec 2024

Drugi tom ciepłej i dającej nadzieję serii „Przystań Śpiących Wiatrów”. Melania nie może dłużej udawać, że wszystko jest w porządku. W jej związku naprawdę dzieje się źle. Najwyższy czas, żeby na ratunek wyruszyła ekipa ratunkowa złożona z sióstr i brata. Rodzeństwo przecież powinno stać za sobą murem! Wtajemniczony zostaje również Wiktor, ekscentryczny właściciel dworku w Kotkowie. I to on, a właściwie pewien duch z przeszłości może zrobić dla Meli najwięcej. A jeśli dodać do tego urokliwe Kotkowo i Bieszczady – musi powstać plan idealny!

Gabriela Gargaś i Alina Adamowicz „Nie czekaj już dłużej” – premiera: marzec 2024

Losy trzech kobiet, które odważają się przewartościować to, co robią, kim są i do czego dążą. Laura ma udane dzieci, piękny dom i dobrego męża, ale jej potrzeby podporządkowane są wszystkim wokół. Edyta tkwi w toksycznym związku, na który, jak się jej wydaje, jest skazana na zawsze z uwagi na niepełnosprawne dziecko. Beacie niby nic nie brakuje do szczęścia, ale ogień w jej małżeństwie nieco przygasł, więc szuka zainteresowania w oczach (i ramionach) innego mężczyzny.

W pewnym momencie trzy kobiety postanawiają wziąć życie we własne ręce i zrobić w nim porządek. Ciepła, wspierająca czytelniczki opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć po swojemu.

Opisy książek pochodzą od wydawcy.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi