Nowa adaptacja „Buntu na okręcie” Hermana Wouka. Polska premiera w SkyShowtime już 23 grudnia

19 grudnia 2023

Od 23 grudnia wyłącznie w SkyShowtime oglądać będzie można nową adaptację wyróżnionej Nagrodą Pulitzera powieści „Bunt na okręcie” autorstwa Hermana Wouka. „The Caine Mutiny Court-Martial” to ostatni film w karierze Williama Friedkina, reżysera m.in. takich dzieł jak „Francuski łącznik” czy „Egzorcysta”. W głównych rolach zagrali m.in. Kiefer Sutherland, Jason Clarke i Lance Reddick.

Bohater tej historii to pierwszy oficer amerykańskiej marynarki, który decyduje się na bunt, gdy kapitan jego okrętu zaczyna wykazywać objawy szaleństwa i podejmować decyzje zagrażające życiu załogi. Fabuła powieści Wouka rozgrywała się w scenerii II wojny światowej. Nowy film został uwspółcześniony, a wydarzenia mają miejsce w Zatoce Perskiej.

W odróżnieniu od klasycznej ekranizacji książki z 1954 roku z Humphreyem Bogartem w roli głównej tym razem otrzymujemy produkcję zrealizowaną ze znacznie mniejszym rozmachem. Fabuła koncentruje się bowiem na samym procesie wojskowym. Taki zamysł nie jest niczym nowym – podobny zabieg zastosował już autor książki w sztuce, którą napisał na podstawie własnego dzieła, wystawianej już w 1953 roku. Powtórzono go później w telewizyjnej adaptacji „Bunt na okręcie” w reżyserii Roberta Altmana w 1988 roku.

Na początku wojskowego procesu Barney Greenwald (w tej roli Jason Clarke), sceptyczny prawnik służący w marynarce, niechętnie zgadza się bronić porucznika Steve’a Maryka (Jake Lacy), pierwszego oficera, który przejął kontrolę nad okrętem U.S.S. Caine od jego despotycznego kapitana – Philipa Francisa Queega (Kiefer Sutherland). Z czasem Greenwald nabiera coraz większych wątpliwości i zaczyna się zastanawiać, czy na pokładzie naprawdę doszło do buntu, czy raczej do heroicznych czynów marynarzy, którzy stracili zaufanie do swojego niestabilnego dowódcy.

„The Caine Mutiny Court-Martial” był ostatnim filmem nagrodzonego Oscarem Williama Friedkina. Zgodnie z umową producentka Annabelle Dunne chciała zapewnić 87-letniemu reżyserowi wsparcie na planie. Kiedy powiedziała Friedkinowi o konieczności znalezienia reżysera wspomagającego, ten odparł: „daj mi to przemyśleć”. Następnego dnia zadzwonił do niej i powiedział: „Okej, skarbie, mam tego faceta. Weź długopis: to Guillermo Del Toro, zapisałaś?”. Tym sposobem codziennie na planie znajdował się również reżyser „Labiryntu fauna” i „Zaułka koszmarów”.

„Jego obecność była dla nas wszystkich radością, również dla aktorów. Dał jasno do zrozumienia, że to film Billy’ego. On zaś, jak powiedział, jest naszą maskotką” – wspomina Annabelle Dunne. Film zdążono ukończyć przed śmiercią Williama Friedkina.

W obsadzie „The Caine Mutiny Court-Martial” znaleźli się m.in. Kiefer Sutherland, Jason Clarke, Jake Lacy, Monica Raymund, Lewis Pullman, Jay Duplass, Tom Riley i Lance Reddick. Film będzie dostępny wyłącznie w SkyShowtime od 23 grudnia.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „The Caine Mutiny Court-Martial”:

[md]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film