Wybrane zapowiedzi Wydawnictwa Sonia Draga na 2024 rok
Wydawnictwo Sonia Draga przygotowało na 2024 rok zarówno kontynuacje lubianych serii i kolejne tytuły znanych i czytanych autorów, jak również zupełnie nowe propozycje. Poniżej przedstawiamy wybrane zapowiedzi.
Rok zaczyna się w Soni Dradze kontynuacją pasjonującej opowieści Antonia Scuratiego o Benicie Mussolinim „M. Ostatnie dni Europy” (tłum. Alina Pawłowska-Zampino). To trzecia część historii obejmująca lata 1938-1940, która opowiada o wyniszczającej, krwawej wojnie w sercu naszego kontynentu.
W lutym przeczytamy powieść Marca Levy’ego „Symfonia potworów” (tłum. Bożena Sęk) podejmującą temat porwań ukraińskich dzieci przez Rosjan. Zakrojona na szeroką skalę akcja ma na celu wyniszczenie narodu ukraińskiego. Weronika, pielęgniarka, matka dziewięcioletniego chłopca, który zostaje porwany ze szkoły, za wszelką cenę pragnie odzyskać syna. Towarzyszymy jej w brawurowej wyprawie, której przyświeca jeden cel. „Symfonia potworów” to opowieść o odwadze, matczynej miłości, sile uczuć między siostrą i bratem. To również historia, która mówi o mocy wyobraźni i niegasnącej nadziei.
Miłośników dobrej prozy ucieszy nowy tytuł Fernanda Aramburu, autora bestsellerowej „Patrii”. „Kiedy ptaki powrócą” (tłum. Karolina Jaszecka) to historia Toniego, który zawiedziony życiem podejmuje decyzję, że za rok popełni samobójstwo. Do tego czasu prowadzi osobliwą kronikę, surową, ironiczną, a zarazem pełną czułości i poczucia humoru. Autor po mistrzowsku zamienia to, co na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajną egzystencją, w wyjątkową i wzruszającą historię, która staje się piękną lekcją życia. Premiera w lutym.
Niesamowita prokuratorka Jana Berzelius z Norrköpingu już w lutym powróci w szóstej części cyklu Emelie Schepp pt. „Dziewięć żyć” (tłum. Anna Kicka). Autorka porusza w książce temat przemocy i przestępczości zorganizowanej.
W marcu w ręce czytelników trafi „Dobry samarytanin” (tłum. Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska) Cilli i Rolfa Börjlindów, czyli siódmy tom bestsellerowej serii kryminalnej o Olivii Rönning i Tomie Stiltonie. Olivia znika. Lisa Hedqvist dochodzi do wniosku, że jej partnerka musiała zostać porwana. Na wieść o tym Tom Stilton postanawia przerwać swoją dobrowolną izolację w sztokholmskich szkierach spowodowaną epidemią koronawirusa. Podążając śladem zaginionej, Lisa i Tom trafiają do samotnego domu na prowincji. Gdy przybywają na miejsce, budynek stoi w płomieniach, a niedługo potem w jego zgliszczach zostaje znalezione zwęglone ciało kobiety. Czy to Olivia?
Pozostając w skandynawskim klimacie, nie sposób nie wspomnieć o nowej książce Samuela Bjørka „Hitra” (tłum. Milena Skoczko-Nakielska, kwiecień), która uważana jest za najlepszą jak do tej pory powieść autora. To czwarta część cyklu z Mią Krüger i Holgerem Munchem w rolach głównych.
Wydawnictwo ma też dla was nową powieść Tove Alsterdal „Djuphamn” (tłum. Ewa Wojciechowska), to trzecia, ostatnia część cyklu z policjantką Eirą Sjödin. Bohaterka ma do rozwiązania z pozoru prostą starą sprawę. Rekonstruując twarz zmarłego z 1968 roku, Eira dostrzega podobieństwo do mężczyzny z albumu fotograficznego jej matki. Co z tego wyniknie? Dowiemy się w maju.
Camilla Grebe, tym razem w duecie z synem Carlem-Davidem Pärsonem, napisała trzymającą w napięciu powieść „Lånaren” (tłum. Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska), skręcającą w kierunku horroru, z elementami nadprzyrodzonymi, utrzymaną w duchu książek Stephena Kinga. Książkę przeczytamy w październiku.
Jesienią fani Yrsy Sigurdardóttir doczekają się nowego tytułu autorki. Będzie to początek zupełnie nowej serii „Lok lok og laes”. Jest też radosna, ale i trochę smutna wiadomość: Jussi Adler-Olsen zakończył cykl Departamentu Q tytułem „Mężczyzna w celi” (tłum. Joanna Cymbrykiewicz), który również przeczytamy jesienią. Przyjdzie nam zatem pożegnać się z Carlem Mørckiem, Assadem i ekscentryczną Rose.
Chris Carter ma w Polsce rzesze fanów. Ucieszy ich więc wiadomość, że najprawdopodobniej jeszcze w tym roku będą mogli zapoznać się z jego najnowszą powieścią „The Death Watcher”. Będzie też gratka dla fanów Harry’ego Boscha – jesienią na półki księgarń trafi nowy tytuł Michaela Connelly’ego „The Night Fire”. Drogi Boscha i detektyw Renée Ballard ponownie się krzyżują, tym razem spróbują wyjaśnić sprawę morderstwa będącą obsesją człowieka, który wyszkolił Harry’ego.
Nie zabraknie też nowego tytułu Brada Thora. Na czerwiec wydawnictwo zaplanowało premierę „Dead Fall” (tłum. Radosław Madejski). To thriller szpiegowski, w którym amerykański agent Scot Harvath zostaje wciągnięty w sam środek wojny ukraińsko-rosyjskiej i otrzymuje zadanie uratowania zaginionego obywatela USA. Rusza na Wschód, by namierzyć zbuntowaną jednostkę rosyjskich najemników, złożoną z najgorszych przestępców i psychopatów.
Wiele dobrego przygotowano również dla tych, którzy czekają na nowe książki włoskich autorów. Viola Ardone w „Grande meraviglia” (tłum. Mateusz Kłodecki) opowiada historię dziewczynki, która wychowuje się w szpitalu psychiatrycznym. To jedyny świat, jaki zna – do czasu, kiedy młody psychiatra postanawia zabrać ją ze szpitala i traktować jak własną córkę. To powieść o dojrzewaniu, w której relacja między dziewczynką a dającym jej wolność mężczyzną ukazuje głęboko ludzką potrzebę: żeby poczuć, że istniejemy, musi nas dostrzec drugi człowiek. Premiera w październiku.
Wcześniej, bo już w maju, znany między innymi z „Ośmiu gór” Paolo Cognetti w swojej nowej książce „Giu nella valle” (tłum. Tomasz Kwiecień) zejdzie z lodowców Monte Rosa, by słuchać szorstkich głosów życia w dolinie. Poznamy dwóch braci: Luigiego i Alfreda – dzieli ich dom w górach, zbliża kontuar baru. Cognetti opowie o kruchym życiu ludzi zagubionych w gniewie i alkoholu i poddanych tajemniczej sile, która ciągnie ich coraz niżej, niszcząc wszystko po drodze.
Zapowiedziana na wrzesień „Cuore nero” (tłum. Lucyna Rodziewicz-Doktór) uważana jest za najbardziej dojrzałą powieść Silvii Avallone. To historia potępienia i zbawienia, która bada najciemniejsze i najgłębsze szczeliny duszy, by napełnić je współczuciem, życiem i miłością. W maleńkiej wiosce położonej w górach pewnego dnia pojawia się Emilia, ma obcy akcent i mnóstwo toreb i walizek. Świadkiem jej przybycia jest mieszkający w sąsiednim domu Bruno. Oboje zaznali zła: on, ponieważ je wycierpiał, ona, ponieważ je popełniła – zło, za które zapłaciła wysoką cenę, ale którego nie da się naprawić. Ta mała wioska staje się dla nich jedyną ucieczką przed przyszłością, w którą oboje przestali wierzyć.
W kwietniu wraz z Paolem Giordano poszukamy swojej Tasmanii, miejsca, w którym po prostu da się przetrwać. „Magia Tasmanii” (tłum. Joanna Kluza), siła, z jaką nas przyciąga na każdej stronie, polega na naturalnej refrakcji między tym, co dzieje się na zewnątrz, a tym, co toczy się wewnątrz nas.
Koniec roku osłodzi monumentalna powieść Jacopa De Michelisa „La stazione” (tłum. Alina Pawłowska-Zampino). To zarazem thriller kryminalny i powieść przygodowa. Riccardo Mezzanotte, młody policjant z burzliwą przeszłością, rozpoczyna służbę w komisariacie kolejowym policji na Dworcu Centralnym w Mediolanie. Od razu interesuje się sprawą porzucanych na dworcu potwornie okaleczonych trucheł zwierząt. To tu Riccardo natknie się na historię peronu 21, z którego podczas II wojny światowej wywożono Żydów do nazistowskich obozów koncentracyjnych. Laura Cordero, piękna i zamożna dziewczyna posiadająca szczególną zdolność wczuwania się w innych, która niedawno zaczęła pracować jako wolontariuszka pomagająca osobom z marginesu społecznego, też kogoś poszukuje – dwojga dzieci, które widywała wieczorami na dworcu. Ścieżki Riccarda i Laury krzyżują się. Nie wiedzą jeszcze, że sprawy, które starają się wyjaśnić, są powiązane z czymś poważniejszym i jeszcze bardziej tajemniczym, wyjątkowo mrocznym i niebezpiecznym.
Ci, którzy czytali „Cudzy kraj” Leïli Slimani, będą mieli okazje poznać w październiku dalsze losy bohaterów. „Regardez-nous daner” (tłum. Agnieszka Rasińska-Bóbr) przedstawia burzliwy okres w Maroku po jego wyzwoleniu spod kontroli Francji. Mathilde zajmuje się domem, a Amin zdołał zamienić jałową posiadłość w dobrze prosperujący biznes. Powrót ich córki A’iszy, która wyjechała na studia do Francji, stawia przed rodziną nowe wyzwania. Niepodległe Maroko z trudem buduje swoją nową tożsamość, rozdarte między tradycyjnym porządkiem a złudnymi pokusami zachodniej nowoczesności. W tym pozbawionym jednoznaczności czasie, rozpiętym między konserwatyzmem obyczajów a pragnieniem hedonizmu, nowe pokolenie stanie przed koniecznością wyboru.
Wśród polskich tytułów, na które możecie liczyć w 2024 roku, nie zabraknie nowej książki Juliusza Machulskiego pt. „Nikczemny narrator” oraz brawurowej powieści Grzegorza Kapli pt. „Krwawa Toskania” (premiera w marcu).
Jesienią w imprincie Post Factum również możemy spodziewać się nowych lektur. Grace Blakeley w „Vulture Capitalism” (tłum. Urszula Ruzik-Kulińska) zabierze nas w podróż po przestępstwach korporacyjnych, pokazując polityczne i gospodarcze manewry oraz manipulacje, których elity używały i używają w celu ugruntowania globalnego systemu „kapitalizmu sępów” – systemu, który przynosi korzyści korporacjom, a bogatszych czyni jeszcze bogatszymi kosztem nas wszystkich.
Kolejny tytuł to „My Fourth Time, We Drowned” (tłum. Przemysław Hejmej) pióra Sally Hayden. Książka opowiada o tym, jak zachodni świat odwrócił się od imigrantów, pozostawiając ich samych w obliczu jednego z najbardziej niszczycielskich kryzysów humanitarnych w historii. To wstrząsający opis kryzysu migracyjnego w Afryce Północnej, będący przełomowym dziełem dziennikarstwa śledczego. „My Fourth Time, We Drowned” opiera się na wywiadach z uchodźcami i migrantami, którzy próbowali przedostać się do Europy i utknęli w Libii, gdy UE zaczęła finansować przechwytywania w 2017 roku. To także intymny portret życia więźniów, opowieść o tym, jak uchodźcy i migranci przetrzymywani przez lata w zamknięciu wspierają się w najtrudniejszych chwilach i dokonują drobnych aktów oporu, aby przetrwać w systemie, który chce, by ucichli i zniknęli.
To oczywiście nie wszystkie tytuły, które pojawią się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga. O szczegółowych planach oficyna będzie informowała na bieżąco.
Opisy książek pochodzą od wydawcy.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi