Śledztwo ws. kradzieży książek z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przeniesiono do Prokuratury Okręgowej. W międzyczasie odkryto, że zniknęło więcej woluminów

21 stycznia 2024

Ze względu na międzynarodowy wymiar śledztwo w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zostało przeniesione z Prokuratury Rejonowej do Prokuratury Okręgowej w Warszawie – przekazał rzecznik tej jednostki, prokurator Szymon Banna.

Jak poinformował Banna, teraz śledztwem zajmują się specjaliści z Wydziału ds. Wojskowych. Dodał, że w trakcie śledztwa rektor Uniwersytetu Warszawskiego zgłosił kolejne przypadki kradzieży, które miały miejsce od grudnia 2022 roku. Skradzione zostały dziesiątki oryginałów książek z uczelnianej biblioteki, a te zastąpiono atrapami.

„Choć skradzione książki nie są formalnie uznawane za zabytki, posiadają one wysoką wartość kulturową i unikatowy charakter. Specjalista z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził kwerendę zbiorów biblioteki, dostarczając spis pozycji wraz z ich szacunkową wartością kolekcjonerską. Aktualnie oszacowana wartość strat to około 0,5 miliona euro, jednakże trwający audyt w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego może skutkować zwiększeniem tej kwoty” – wyjaśnił prokurator Banna.

Dodał, że podobne przypadki kradzieży miały również miejsce w krajach bałtyckich. „W styczniu bieżącego roku odbyło się spotkanie międzynarodowego zespołu prokuratorów w ramach Eurojust, który prowadzi ściganie sprawców podobnych przestępstw. Prokuratura Okręgowa w Warszawie aktywnie uczestniczyła w tym spotkaniu, zdalnie biorąc udział w dyskusji” – przekazał.

Obecnie prokuratura zleciła ekspertyzy daktyloskopijne i genetyczne, a także kontynuuje przesłuchania świadków. „Postępowanie ma charakter rozwojowy i w jego ramach będziemy również aktywnie korzystać z możliwości współpracy z organami ścigania państw, w których dochodziło do podobnych przestępstw” – zaznaczył rzecznik prokuratury.

2 listopada zostało wszczęte śledztwo w sprawie kradzieży woluminów, do której doszło w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Prokuratura informowała wtedy, że do kradzieży książek doszło w dniu 16 października 2023 roku w czytelni BUW przy ul. Dobrej 6 w Warszawie. „Książki zostały wypożyczone przez kobietę i mężczyznę, i nie zostały zwrócone w całości. Pozostały tylko dwie z 10 zamówionych przez wyżej wymienionych książek oraz ich fascykuły” – przekazał wówczas prokurator Banna.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak w oświadczeniu wydanym dzień po rozpoczęciu śledztwa przekazał, że proceder kradzieży cennych pozycji z zasobów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego trwał prawdopodobnie od grudnia 2022 do 16 października 2023 roku, choć mógł być rozpoczęty jeszcze wcześniej. W BUW potwierdzono obecność osoby podejrzanej o kradzież w bibliotekach łotewskich. Rektor przekazał wówczas, że skradziono ok. 80 pozycji, ale audyt jeszcze trwa. Pod koniec października 2023 roku rektor odwołał dyrektor biblioteki.

[md]
fot. Google Street View
źródło: naukawpolsce.pap.pl

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy