„Własnym głosem” – biografia Jacka Kerouaca pod patronatem Booklips.pl od dzisiaj w księgarniach

20 lutego 2015

wlasnym-glosem-premiera
20 lutego nakładem wydawnictwa Axis Mundi ukazała się biografia „Własnym głosem. Samotne zwycięstwo Jacka Kerouaca”. Autorką obszernej, ponad 500-stronicowej publikacji o jednym z najważniejszych bitników jest jego była partnerka, Joyce Johnson. Książka w przekładzie Filipa Łobodzińskiego ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

„Własnym głosem. Samotne zwycięstwo Jacka Kerouaca” to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli literatury i popkultury, beatników i kontestatorów, klucz by na nowo rozszyfrować dzieła „króla bitników”.
Autorka stawia na mniej znane i mniej opisane aspekty życia Kerouaca, dalekie od rozpasanych
podróży po całej Ameryce i napędzanego używkami mistycyzmu – poznajemy warsztat pisarza przy pracy i źródła jego wewnętrznego głosu, który stał się głosem całego pokolenia.

Wnikliwa biografia śledzi rozwój autora „W drodze” od jego dzieciństwa w Lowell, poprzez pierwsze spotkania z młodymi bitnikami, aż po początek lat 50. ubiegłego wieku, kiedy po ukończeniu „W drodze” Jack zabrał się za pierwsze akapity „Wizji Cody’ego”. Johnson nie tylko przybliża nam tragiczną sprzeczność natury pisarza, ale także skomplikowane relacje z ojcem, który nigdy go nie rozumiał, matką, która nigdy nie pozwoliła mu odejść, kobietami, które przewinęły się przez jego życie oraz niezwykłym kręgiem przyjaciół, który obejmował Allena Ginsberga, Williama S. Burroughsa i Neala Cassady’ego.

Przygotowując książkę, Johnson bazowała na dziennikach i innych materiałach Kerouaca, które dopiero od 2002 roku są dostępne do wglądu dla badaczy. Korzystała też z korespondencji, pamiętników i książek napisanych przez jego przyjaciół. Sama także przez dwa lata znajdowała się w centrum wydarzeń, mając romans z pisarzem. Czas spędzony u jego boku uważa za najważniejszy element własnej edukacji i pozostaje mu wdzięczna za to, że zachęcał ją do pisania.

Joyce Johnson napisała już dwie książki na temat Kerouaca, jednak to ta najnowsza, „Własnym głosem”, z uwagi na dostęp do nowych materiałów, jest najważniejsza, bo pogłębia nasze zrozumienie Kerouaca i jego twórczości.

Książka „Własnym głosem. Samotne zwycięstwo Jacka Kerouaca” w przekładzie Filipa Łobodzińskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Axis Mundi. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi