Mamy pierwsze informacje o nominowanych do literackiej Nagrody Nobla 2015

20 lutego 2015

dluga-lista-nobla-2015
31 stycznia upłynął termin przesyłania zgłoszeń kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Teraz sekretarz Akademii Szwedzkiej, Peter Englund, ujawnił na swoim blogu, ile nazwisk zakwalifikowało się na tzw. długą listę nominowanych do najbardziej prestiżowej nagrody literackiej.

W tym roku na adres Akademii spłynęło 259 propozycji nadesłanych od uczonych, stowarzyszeń i instytucji z całego świata uprawnionych do udziału w nominacjach (dla porównania w 2014 roku tych propozycji było 271). Z liczby tej wyłoniono 198 kandydatów (w 2014 roku – 210). Co z pozostałymi zgłoszeniami? Prawdopodobnie część nazwisk się dublowała. Odpaść musiały również propozycje nieważne, chociażby z powodu śmierci (np. w lutym zmarła algierska pisarka Assia Djebar, która w ostatnich latach wymieniana była wśród faworytek do Nagrody Nobla).

Englund podaje, że w tym roku, podobnie jak w poprzednim, na liście pojawiło się 36 nowych nazwisk. Korzysta także z okazji, aby wyrazić irytację instytucjami i uczonymi, którzy ujawniają nazwiska, jakie zgłosili do Akademii, zapewne po to, aby danych autorów można było opatrzyć etykietką „nominowanego do Nagrody Nobla”. Jak zauważył, jest to niezgodne z przepisami i zasugerował, że w przyszłości takie nominacje mogą być usuwane z listy.

Jak dalej będzie przebiegać proces wyłaniania kandydata do Nagrody Nobla? Teraz Akademia Szwedzka pracuje nad tym, aby z długiej listy 198 nominowanych do kwietnia wyłonić od 20 do 25 nazwisk, które w maju zawężone zostaną do 5 finalistów. Na tym etapie jednak praca Petera Englunda jako Sekretarza Akademii się skończy. Z dniem 1 czerwca na tym stanowisku zastąpi go Sara Danius, członkini Akademii wybrana w 2013 roku na miejsce zmarłego Knuta Ahlunda. Szwedzka profesor literaturoznawstwa będzie pierwszą kobietą w historii Nagrody Nobla, która obejmie tę funkcję.

[am,er]
fot. Albin Olsson/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy