banner ad

„Tu spał Yossarian” – wspomnienia córki Josepha Hellera w księgarniach od 19 września

14 sierpnia 2014

Tu-spal-Yossarian-premiera
19 września do księgarń trafią wspomnienia Eriki Heller, córki sławnego autora „Paragrafu 22”. „Tu spał Yossarian” jest książką na miarę córki wielkiego kpiarza, cynika i pisarza ? wyśmienitą i bezlitośnie sarkastyczną.

Joseph Heller, niedościgniony wzór dla pisarzy i publicystów, był człowiekiem bardzo trudnym – nie sprawdził się zwłaszcza jako ojciec rodziny. „Kiedy ja i mój brat byliśmy w bardzo młodym wieku, powiedziano nam, żebyśmy nie oczekiwali, że będziemy szczęśliwymi; jeśli nie będziemy oczekiwać, nie będziemy rozczarowani” – wspomina Erica.

Powodów do rozczarowań mogło być wiele. „Mój ojciec był diaboliczny” – mówi Erica. Chociaż wiele osób znało Hellera głównie jako utalentowanego pisarza, jego córka kreśli w biografii portret człowieka, jakiego dotąd publicznie nie znaliśmy ? ekscentryka o specyficznym poczuciu humoru, trudnego i szorstkiego dla przyjaciół i rodziny.

Ramę kompozycyjną wspomnień stanowią kolejne mieszkania zajmowane przez pisarza i jego rodzinę w Apthorp, jednym z najsławniejszych i najstarszych apartamentowców w Nowym Jorku, budynku o barwnej historii, od początku swojego istnienia przyciągającym osoby znane i utalentowane, jak George Balanchine, Al Pacino czy Nora Ephron. Relacjonując kolejne przeprowadzki Hellerów, Erica opowiada o małżeństwie swoich rodziców, ich burzliwym rozwodzie po przeszło trzydziestu latach pożycia, ekscesach ojca, a także o swoich niełatwych z nim stosunkach, a wszystko to na tle nowojorskiego życia kulturalnego i obyczajowego drugiej połowy XX wieku. W swoją relację wplata czasami zabawne, czasami wzruszające anegdoty i mądre refleksje o życiu, z jego blaskami i cieniami, dostrzegając prawdziwie hellerowskie absurdy w różnych sytuacjach smutnych i dramatycznych. Na końcu Erica Heller wyznaje, że nigdy nie przeczytała „Paragrafu 22”, najsłynniejszego dzieła swojego sławnego ojca, i nie zamierza tego robić w przyszłości.

„Tu spał Yossarian” czyta się jak wyborną powieść. W roku 2011 była jedną z najczęściej recenzowanych i omawianych biografii w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku otrzymała też nagrodę redaktorów „New York Times Book Review”.

Książka ukaże się 19 września nakładem wydawnictwa Albatros.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi