banner ad

Pulsujący emocjami Nowy Jork w dwóch powieściach Paula Austera

5 lipca 2012


Wydawnictwo Znak zapowiedziało publikację dwóch powieści mistrza współczesnej literatury amerykańskiej Paula Austera. Na przełomie lipca i sierpnia do księgarń trafi premierowa pozycja zatytułowana „Sunset Park” oraz wznowienie słynnej „Trylogii nowojorskiej”.

Nazwany przez samego Harukiego Murakamiego „absolutnym geniuszem” pisarz znany jest polskim czytelnikom nie tylko jako autor powieści, ale również znakomitych filmów „Dym”, „Brooklyn Boogie” i „Lulu na moście”. Twórczość Austera nieodłącznie związana jest z Nowym Jorkiem, który stanowi tło większości jego dzieł, również obu publikowanych przez Znak powieści.

W „Sunset Park” pisarz odkrywa przed nami tajemnice miasta, które nigdy nie śpi, oraz tajemnice ludzi, którzy na własny sposób szukają swojego miejsca, miłości i szczęścia. Miles musiał zniknąć bez słowa i zerwać wszelkie kontakty z rodziną. Pilar, młoda i zmysłowa Kubanka, marzy o tym, by opuścić dom rodzinny i żyć w zgodzie z własnymi uczuciami. Przypadkowe spotkanie w parku łączy ich dwa zupełnie odrębne światy. Rodzi się namiętność, pożądanie i miłość, którą muszą utrzymywać w tajemnicy, aż Pilar stanie się pełnoletnia. Szantaż jej siostry zmusza Milesa do ponownej ucieczki. Jego domem staje się squat niedaleko brooklyńskiego Sunset Park i jego ekscentryczni mieszkańcy – niepokorny Bing, dręczona erotycznymi wizjami Ellen i niespełniona pisarka Alice.

Na stronie wydawnictwa książka będzie dostępna w sprzedaży od 23 lipca, w księgarniach powinna pojawić się 9 sierpnia.

Kilka dni później ukaże się najsłynniejsza książka Austera, czyli kultowa „Trylogia nowojorska”. Nowy Jork – mroczne i tajemnicze miasto, którego ulicami przemykają postaci uwikłane w ciąg nierzeczywistych zdarzeń i przedziwne śledztwa. Zagadkowe piękne kobiety i mężczyźni, którzy nie potrafią ich kochać. Pisarz Quinn, którego życie całkowicie odmienia odebrany przypadkiem telefon. Detektyw Blue, który nawet nie wie, że sam jest nieustannie śledzony. Oraz bezimienny biograf, który niepostrzeżenie wciela się w rolę swego zaginionego przyjaciela. Trzy historie, w których prawdziwą zagadką jest tożsamość bohaterów, trudna do uchwycenia w labiryncie przenikającej się fikcji i rzeczywistości. Auster, tworząc pozory kryminalnej intrygi, nieustannie zwodzi czytelnika, bawi się konwencją i do ostatniego słowa nie przestaje zaskakiwać.

Premiera „Trylogii nowojorskiej” zapowiedziana jest na 6 sierpnia.

Fot. pisarza: J. R. Iborra

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi