Hemingway napisał 47 zakończeń „Pożegnania z bronią”

5 lipca 2012


Wnuk i jeden ze spadkobierców Ernesta Hemingwaya odkrył, że autor napisał 47 różnych zakończeń jednej ze swoich najsłynniejszych antywojennych powieści pt. „Pożegnanie z bronią”.

Wprawdzie sam pisarz już w 1958 roku wyznał w rozmowie z „The Paris Review”, że końcowe słowa „Pożegnania z bronią” były przepisywane 39 razy zanim udało mu się uzyskać zadowalający efekt, jednak jego wnuk, Sean Hemingway, z myślą o najnowszym wydaniu książki, przekopał się przez archiwalne rękopisy zgromadzone w Muzeum i Bibliotece Kennedy’ego w Bostonie i znalazł tych zakończeń aż 47.

Różne warianty finału wahają się od jedno- lub dwuzdaniowych do składających się z kilku paragrafów. Niektóre są bardziej przygnębiające od zakończenia, które znalazło się w książce, inne natomiast bardziej optymistyczne.

Wersja numer 1, nazwana „The Nada Ending” („Bez zakończenia”), brzmi w tłumaczeniu na polski mniej więcej tak: „To już wszystko w temacie opowieści. Catherine umarła i ty umrzesz i ja umrę, i to jest wszystko, co mogę ci obiecać”.

Wersja numer 7, oznaczona jako „Live-Baby Ending”, podsumowuje: „Nie ma końca poza śmiercią, a narodziny są jedynym początkiem”.

Wersja numer 34 („Fitzgerald ending”) zasugerowana została przez przyjaciela autora, F. Scotta Fitzgeralda. Hemingway napisał, że świat „łamie wszystkich”, a tych, których „nie złamie, to zabija”. „Zabija bardzo dobrych, bardzo delikatnych i bardzo dzielnych, bez wyjątku. Jeśli nie jesteś żadnym z tych, możesz być pewien, że ciebie też zabije, ale bez wyjątkowego pośpiechu.”

Hemingway pozostawił także listę alternatywnych tytułów powieści. Są wśród nich m.in. „Love in War” (z ang. „Miłość podczas wojny”), „World Enough and Time” („Świata i czasu pod dostatkiem”) czy „Of Wounds and Other Causes” („Z powodu ran i innych przyczyn”). Jeden tytuł, „The Enchantment” („Zachwyt”), został wykreślony przez Hemingwaya.

Wszystkie 47 zakończeń a także wcześniejsze wersje innych fragmentów książki umieszczono w nowym wydaniu „Pożegnania z bronią”, które ukazuje się na amerykańskim rynku 10 lipca. Jedyny żyjący syn pisarza, 84-letni Patrick Hemingway, powiedział, że publikacja ta daje wgląd w sposób myślenia autora. Jak jednak zastrzega, „jest absolutną prawdą, że bez względu na to, jak bardzo nie analizowałbyś klasycznego pisarstwa, nigdy nie odkryjesz, co tworzy talent”.

[ks]
Fot. Hemingwaya: John F. Kennedy Library and Museum

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy