banner ad

Jest szansa na ratunek dla „Bluszcza”?

4 lipca 2012


Po informacji o zaprzestaniu ukazywania się „Bluszcza”, jednego z najpopularniejszych miesięczników kulturalnych poświęconego w znacznej mierze literaturze, pojawiły się pierwsze sygnały dające nadzieję, że magazyn uda się uratować – jeden pochodzi od wydawców, drugi od społeczności Facebooka.

„Obecnie trwa postępowanie spadkowe, które ma ustanowić spadkobiercami niepełnoletnie dzieci wydawcy. Opiekunowie małoletnich nie mają doświadczenia w kierowaniu magazynem, dlatego zadecydowali o zawieszeniu jego działalności. Tytuł 'Bluszcz’ wraz z wydawnictwem Elipsa zostaną wystawione na sprzedaż” – napisała w oświadczeniu Iwona Kasica, pełnomocnik Wydawnictwa Elipsa. W rozmowie z portalem Wirtualne Media zdradziła również, że prowadzone są już rozmowy z potencjalnymi kupcami zainteresowanymi wydawnictwem.

Tymczasem na Facebooku zawiązała się społecznościowa inicjatywa, mająca na celu pośpieszyć na ratunek magazynowi.

„Nie pozwólmy, żeby tak ważna pozycja upadła tylko dlatego, że nie ma kto przejąć nad nią opieki po tak tragicznych wydarzeniach” ? pisze Karol Król, pomysłodawca akcji. „Głos dużej społeczności i być może jej wsparcie finansowe może przyczynić się do reaktywacji. Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, polega na tym, że wiele osób małymi wpłatami może ?złożyć? się na kapitał dla określonego projektu.”

Król jest redaktorem naczelnym portalu crowdfunding.pl, gdzie opisuje różne projekty, wspierane przez wirtualne społeczności, dlatego uważa, że dla magazynu jest jeszcze szansa. „’Bluszcz’ może stać się kolejnym dowodem na naszą moc” – przekonuje.

Jeśli chcesz przyłączyć się do facebookowej akcji ratowania „Bluszcza”, kliknij tutaj.

Pod koniec zeszłego tygodnia przedstawiciele redakcji ogłosili na oficjalnym profilu miesięcznika na Facebooku informację o zaprzestaniu działalności. Za decyzją tą stała tragiczna śmierć w maju 2012 roku Artura Szczecińskiego, prezesa warszawskiego wydawnictwa Elipsa, które było jednocześnie wydawcą „Bluszcza”.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: prasa