Premiery i nowości komiksowe podczas Ligatury 2013

16 kwietnia 2013

premiery komiksowe Ligatura 2013
Prezentujemy listę premier i nowości komiksowych, jakie pojawią się podczas rozpoczynającego w czwartek w Poznaniu 4 Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura 2013. Booklips.pl jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Fabryka - premiera
Nicolas Presl „Fabryka”
Czy drobna anatomiczna anomalia wystarczy, by uznać człowieka za wroga, by go napiętnować i rozkręcić przeciw niemu machinę przemocy, a ostatecznie odebrać mu wszystkie prawa, w tym także to najbardziej elementarne: prawo do życia? W totalitarnym świecie Nicolasa Presla „inni” są zwierzyną, na którą polują stóże normalności ? doskonale wyszkolona i bezwględna żandarmeria. „Fabryka” opowiada historię chłopca, któremu udaje się uciec z łapanki. Pomaga mu spotkany na ulicy pracownik wytwórni bomb. Miejscem kryjówki jest maszynownia zakładu, w której bohater spędza całe dnie i noce. Opiekun chłopca ? zwykły, szary człowiek, którego motywacje pozostają dla nas tajemnicą ? robi wszystko, by go ocalić. Stawką jest nie tylko przetrwanie, lecz także ochrona tego, co z braku lepszego słowa nazywamy duszą. Nie ma w tej bezsłownej powieści graficznej jednego kadru, przy którym nie stawialibyśmy sobie prostego, a zarazem budzącego w nas niewyobrażalne napięcie pytania: Czy im się uda? (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Komarów - premiera
Bart Nijstad „Komarów”
Komarów to miasteczko, jakich wiele na świecie. Znajduje się w nim fabryka, sklep, bar z przekąskami i mieszkańcy ze swoimi codziennymi problemami. Ludzie wiodą tu spokojne życie, aż do dnia, kiedy wszystko ulega zmianie.?Komiks ukazuje niewielką miejscowość w przeddzień spektakularnego końca, który przypomina zarówno filmy katastroficzne, jak i średniowieczne obrazy przedstawiające straszliwe wydarzenia. Bart Nijstad urodził się w 1979 roku w małej holenderskiej miejscowości Meppel. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Groningen skupił się przede wszystkim na tworzeniu komiksów. W swoich opowieściach kreuje często przeciwstawne światy. Codzienność spotyka się w nich z bajkowością. Bohaterowie jego komiksów są często antybohaterami. Brak im typowych cech, jakimi obdarza się tradycyjnym bohaterów, podkreślane są wręcz ich niedoskonałości. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Maczużnik - premiera
Michał Rzecznik, Daniel Gutowski „Maczużnik”
„Maczużnik” posługuje się konwencją thrillera, by opowiedzieć o ludziach zamkniętych w umownej scenerii (po)pegeerowskiej wsi i ciasnego M-3. Niczym się nie wyróżniające życie głównych bohaterów ? pary małżeńskiej i żyjącej z nimi matki żony ? okazuje się prawdziwym folie ? trois: dzielonym przez wszystkich członków rodziny paranoicznym opracowaniem piekła dusznej codzienności. Opowieść o niszczącej sile więzów rodzinnych i sąsiedzkich, o opresyjnych normach kształtowanych przez małe społeczności oraz próbach ich przekraczania, które muszą prowadzić do szaleństwa. Komiks przywołuje realia przełomowego polskiego dwudziestolecia (od końca lat siedemdziesiątych po lata dziewięćdziesiąte XX wieku) i przejmuje nie tylko scenografię tej epoki, ale i rozwiązania narracyjne charakterystyczne zarówno dla polskiego, jak i światowego kina tamtego czasu. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Za oknem świeci słońce - premiera
Anja Wicki „Za oknem świeci słońce”
Anja Wicki studiowała ilustrację na HSLU (Hochschule Luzern, Design & Kunst) oraz na Hamburg University of Applied Sciences. W swoich pracach Anja Wicki zapuszcza się w najróżniejsze rejony sztuki sekwencyjnej oraz artystycznego designu. Z wielką naturalnością łączy w swoich opowieściach elementy pozornie prozaiczne z fantastycznie absurdalnymi. Już od pierwszego panelu Anja Wicki pozwala czytelnikowi poczuć niebezpieczeństwo czające się w scenerii przypominającej sen, a jednocześnie niepokojąco realistycznej, a także wciąga widza w swój utopijny, pozbawiony fałszu świat. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Nieznany geniusz - premiera
Mikołaj Tkacz, Agnieszka Piksa „Nieznany geniusz”
No takiego duetu to jeszcze nie było. Mikołaj Tkacz, pupil surrealizmu, zaskakujący swą dojrzałą kreską, oryginalną formą, niezwykłymi pomysłami. Agnieszka Piksa, dama komiksu artystycznego, autorskiego, w którym komiks nie jest celem, lecz środkiem do wyrażenia idei, koncepcji, myśli. ?Nieznany Geniusz? to pozycja, którą każdy szanujący się miłośnik komiksów powinien mieć w swej bibliotece. ?Nieznany Geniusz? to pozycja, którą każdy szanujący się amator Sztuki powinien mieć w swej bibliotece. Jest kolejnym dowodem na to, że komiks tak naprawdę nie zna granic. (więcej o komiksie)

Silence - 2012
Katalog Silence 2012
„Silence” to zbiór prac powstałych do międzynarodowego konkursu na komiks bez słów. Ideą konkursu jest promowanie formy komiksu, w której narracja prowadzona jest jedynie przez obrazy. W 2012 roku otrzymaliśmy 168 prac z 39 państw. Mamy przyjemność zaprezentować wybrane prace konkursowe. (przeczytaj dwie prace zawarte w katalogu: „Zakręcony” Jakuba Grocholi i komiks bez tytułu Jakuba Babczyńskiego i Piotra Szulca)

S/N - premiera
Michał Rzecznik „S/N”
S/N to stosunek natężenia żądanego sygnału do poziomów szumu tła. Stosunek wyższy niż 1:1 oznacza mocniejszy sygnał od hałasu. S/N może być stosowany do wszystkich rodzajów sygnału. S/N to nowy album Michała Rzecznika. S/N składa się z komiksów krótkich (1-2 kadry), średnich (3 kadry) i długich (4-5 kadrów). Michał Rzecznik wyrusza w S/N w poszukiwania najśmieszniejszych żartów na świecie. Niestety po drodze znajduje zupełnie inne.

Zeszyty komiksowe #15 - Batman
Zeszyty Komiksowe #15 „Batman”
Piętnasty numer „Zeszytów komiksowych” poświęcony został jednej z najbardziej rozpoznawalnych ikon amerykańskiej kultury komiksowej. Na 132 stronach znajdziemy artykuły na temat Batmana wykreowanego przez Franka Millera, Granta Morrisona i Scotta Snydera. Poznamy także wszystkie wcielenia Batmana, potyczki Człowieka Nietoperza z reklamą, zwiedzimy Gotham City. Będziemy mogli przeczytać wywiady z Williamem Brookerem i Brucem Scivally oraz wiele innych materiałów, które powinny zainteresować wszystkich miłośników komiksów z DC.

Przygody nikogo
Mikołaj Tkacz „Przygody nikogo”
Komiks „Przygody nikogo” świetnie opisuje fragment z tekstu Roberta Coovera (w przekładzie Tomasza Mirkowicza) pt. „Spotkanie”: „oto co się stało niezła historia / wszystkie pokoje były puste / chodził z pokoju do pokoju wszystkie były puste / aha spotykam się z pustką powiedział do siebie / ucieszył się było to dziwne nie umiał tego opisać / szedł przed siebie i jak najpełniej zaznajamiał się z pustką”. Mikołaj Tkacz zaprasza czytelnika na zbudowanie swojej własnej pustki i przeżycie przygód nikogo samemu.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi