„Przygody Kapitana Majtasa” najczęściej zakazywaną w Stanach książką 2012 roku

17 kwietnia 2013

Dav Pikley i Kapitan Majtas
Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek opublikowało coroczny raport, zawierający listę 10 książek, które były najczęściej zakazywane w amerykańskich szkołach i bibliotekach w trakcie minionego roku. Pierwsze miejsce przypadło serii książek o przygodach Kapitana Majtasa autorstwa Dave’a Pilkeya.

„To bardzo ekscytujące znaleźć się na liście, na której wcześniej znaleźli się Mark Twain, Harper Lee i Maya Angelou” – napisał Pilkey w oświadczeniu. „Ale obawiam się, że niektórzy rodzice mogą zobaczyć tę listę i zniechęcać swoje dzieci do sięgania po Kapitana Majtasa, mimo że sami nie mieli okazji przeczytać tych książek.”

Kapitan Majtas to bohater, którego wymyślili dwaj niesforni chłopcy George i Harold. Jego prawdziwe nazwisko jest tak tajne, że nawet on sam go nie zna. Na kartach dotychczasowych książeczek kapitan Majtas musiał zmierzyć się z diabolicznym Doktorem Pampersem, wykończyć straszliwe Krwiożercze Klozety, zasmarkanego cyborga oraz uniemożliwić profesorowi Pofajdankowi plan opanowania świata.

Serię o kapitanie Majtasie zdejmowano z półek bibliotek głównie z powodu niewłaściwego słownictwa, niepasującego zdaniem niektórych dla grupy wiekowej, do jakiej książeczki są adresowane.

W zestawieniu pojawił się również sadomasochistyczny bestseller minionego roku, czyli „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Podczas gdy jedne biblioteki kupowały wiele egzemplarzy książki, aby nadążyć z ogromnym zapotrzebowaniem wśród czytelników, inne kwestionowały, czy wartość książek, które krytykowano i wyśmiewano jako „porno dla mamusiek”, odpowiada polityce rozbudowywania zasobów zbiorów bibliotecznych. Placówki, które nie chciały zamawiać książek E. L. James, spotkały się z ogromnym sprzeciwem mediów i ostatecznie cofnęły swoją decyzję w odpowiedzi na potrzeby czytelników.

Raport opisuje również przypadek uczennicy kalifornijskiego liceum, która dzięki swojej determinacji wygrała bitwę z cenzurą. W Rocklin High School komitet szkolny przegłosował, aby usunąć z półek biblioteki zbiór nowel Stephena Kinga „Cztery pory roku”. Jedyną członkinią komisji, która sprzeciwiała się tej decyzji, była 17-letnia Amanda Wong. Dziewczyna uparcie walczyła z zakazem i wypowiadała się przeciwko takiemu postępowaniu również podczas późniejszego spotkania zarządu szkoły. Po wysłuchaniu opinii Wong, że usunięcie książki Kinga „otwiera drzwi do cenzurowania innych materiałów”, zdecydowano się cofnąć decyzję komitetu i „Cztery pory roku” wróciły na półki szkolnej biblioteki.

Pełna lista 10 najczęściej zakazywanych książek ubiegłego roku przedstawia się następująco:

1.Dave Pilkey ?Przygody Kapitana Majtasa? (seria książek)
2.Sherman Alexie ?The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian?
3.Jay Asher ?Trzynaście powodów?
4.E. L. James ?Pięćdziesiąt twarzy Greya?
5.Justin Richardson i Peter Parnell ?Z Tango jest nas troje?
6.Khaled Hosseini ?Chłopiec z latawcem?
7.John Green ?Szukając Alaski?
8.Alvin Schwartz ?Scary stories? (seria książek)
9.Jeannette Walls ?Szklany zamek?
10.Toni Morrison ?Umiłowana?

Zestawienie przygotowano w oparciu o dane zbierane przez Biuro ds. Wolności Intelektualnej Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek. Informacje spływają co roku od bibliotekarzy i nauczycieli z całego kraju, a także osób prywatnych. Pilnie odnotowuje się również wszelkie przypadki, o jakich donoszą relacje prasowe. W 2012 roku do Stowarzyszenia dotarło 464 raportów opisujących próby usunięcia lub zakazania jakichś publikacji ze szkolnego programu nauczania i półek bibliotecznych. To wyraźny wzrost w stosunku do 2011 roku, kiedy podobnych prób podjęto jedynie 326.

Na zdjęciu załączonym do newsa autor najczęściej zakazywanej książki ubiegłego roku Dave Pilkey.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy