banner ad

Polskie nowości z Kultury Gniewu

1 lutego 2012

Nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu ukazały się trzy nowe komiksy – długo oczekiwane „Bezdomne wampiry” Tadeusza Baranowskiego, pierwszy tom „Yorgi” oraz „Bez końca”.

Tadeusz Baranowski „Bezdomne wampiry”

Szlurp i Burp znowu wracają! Dwa wampiry, które ostatnio opuściły kryptę w 2005 roku z okazji premiery albumu ?O zmroku?, za chwilę znowu się obudzą i ruszą w poszukiwaniu świeżej krwi. Choć zadowolą się też zapasami trzymanymi w lodówce (to nieprawda, że wampiry kręci tylko bulgocąca, gorąca krew; w wyjątkowo ciepłe noce lubią zanurzyć kły w schłodzonej posoce i pogrzechotać kostkami? lodu, oczywiście). W nowym albumie z przygodami Szlurpa i Burpa znajdą się bowiem zarówno historie publikowane przed laty w czasopiśmie ?Na Przełaj?, opowieści powstałe podczas pobytu Tadeusza Baranowskiego w Belgii oraz komiksy całkowicie nowe! Autor i i jego wampiry zdają się być w wyśmienitej… (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Dariusz Rzontkowski, Jerzy Ozga „Yorgi tom 1: Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa”

Seks, narkotyki i nieśmiertelność. Bezduszne międzyplanetarne korporacje, mające na usługach całe armie i fabryki produkujące ludzkie części zamienne. Oto świat Yorgiego Adamsa, ostatniego ze Świetlnych, przywróconego do życia po setkach lat. Ten były członek oddziału superżołnierzy pchany żądzą zemsty trafi na trop tajemniczej kosmicznej rasy, która podobno ma kontakt z Bogiem. Czy uda mu się rozwikłać jej zagadkę i ocalić stojący na skraju przepaści świat? Pierwszy tom ?Yorgiego? zatytułowany ?Hipnagogiczny stan Yorgiego Adamsa? to powrót Jerzego Ozgi, jednego z najlepszych polskich rysowników. Scenariusz tej historii, w której łatwo odnaleźć… (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Roman Lipczyński, Paweł Garwol „Bez końca”

Są takie dni, że budzisz się rano, miał być poniedziałek, jest środa, nie pamiętasz co robiłeś przez ostatni tydzień, w lodówce pusto, a po kuchni biegają myszy, prosząc, żebyś dorzucił się do flaszki, bo im zabrakło. Masz wtedy dwa wyjścia ? albo spróbować ponownie zasnąć licząc na to, że rzeczywistość wróci do normy, albo faktycznie napić się z myszami, skoro już i tak narobiły rabanu. W tym drugim przypadku będziesz miał przynajmniej o czym opowiadać. Oceniając po lekturze albumu ?Bez końca? komiksowi debiutanci Roman Lipczyński i Paweł Garwol bardzo często mają takie dni, w których rzeczywistość nie trzyma się racjonalnych zasad, a proste wyjście z łóżka staje się początkiem absurdalnych i niewytłumaczalnych… (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi