banner ad

Przyznano Bestsellery Empiku 2011

1 lutego 2012


Empik opublikował wyniki największego plebiscytu dla publiczności w Polsce! W ubiegłym roku na listach sprzedaży triumfowali: Umberto Eco, Danuta Wałęsa, George R.R. Martin i Carlos Ruiz Zafón.

Ponad 28 milionów klientów, którzy ?zagłosowali? poprzez dokonanie zakupu w którymkolwiek z salonów sieci Empik w 2011 roku, wybrało bestsellery w poszczególnych kategoriach.

W ?literaturze pięknej” na najwyższej pozycji znalazł się ?Cmentarz w Pradze”, pierwsza książka Umberta Eco nagrodzona statuetką Bestsellera Empiku. Carlos Ruiz Zafón, który zwykle rywalizował w ostatnich latach o miejsce na topie z Paulo Coelho i z Danem Brownem, tym razem pojawił się w kategorii ?literatura młodzieżowa” z książką ?Pałac północy”. W dziedzinie fantastyki najpopularniejszą książką 2011 roku w salonach Empiku była ?Gra o Tron” George?a R.R. Martina, a wśród książek dla dzieci podobnie jak rok temu, triumfowała ?Akademia 2-latka” opracowana przez Elżbietę Lekan. Wśród biografii i literatury faktu wielkim powodzeniem cieszyła się autobiograficzna książka Danuty Wałęsy ?Marzenia i tajemnice?. Natomiast w kategorii ?nauki humanistyczne i społeczne? drugi rok z rzędu triumfuje Szymon Hołownia, tym razem z książką ?Bóg, kasa i rock?n?roll?, którą napisał razem z Marcinem Prokopem.

Wśród kategorii książkowych pojawiła się nowość – ?ebook”. Zwycięstwo w tej dziedzinie przypadło podręcznikowi Pawła Wimmera ?Angielskie formuły konwersacyjne”. W kategorii audiobooków po raz drugi wygrała powieść zaadaptowana do słuchania przez Edytę Jungowską, w tym roku są to ?Dzieci z Bullerbyn”.

Warto również wspomnieć o inspirowanej sagą Andrzeja Sapkowskiego grze ?Wiedźmin 2?, która zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów w kategorii gier komputerowych PC.
Natomiast najlepiej sprzedającym się filmem familijnym został ?Harry Potter i Insygnia Śmierci – część 1? na podstawie powieści J. K. Rowling.

W tym roku zaingurowano także nową kategorię ? ?projekty specjalne wydawnictw prasowych?. Statuetka w tej debiutanckiej kategorii powędruje do wydawcy książki Marka Niedźwieckiego ?Nie wierzę w życie pozaradiowe?.

Bestsellery Empiku to największy i jedyny tego rodzaju plebiscyt kulturalny w Polsce. ?Głosowanie? trwa przez cały rok i bierze w nim udział każdy Klient Empiku. Najpopularniejsze książki, płyty, filmy i gry całego roku są typowane przez samych odbiorców ? poprzez zakup. Statuetki Bestsellera Empiku 2011 przyznano 31 stycznia podczas uroczystej gali w Warszawie.

Walka o tytuł Bestsellera Empiku 2012 już się rozpoczęła. Szczegóły poznamy w styczniu 2013 roku.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy