„Opowiem ci o zbrodni” – polscy autorzy kryminałów w opowiadaniach o zbrodniach, które wydarzyły się naprawdę

13 grudnia 2019


W programie „Opowiem ci o zbrodni” wyprodukowanym przez kanał Crime+Investigation Polsat najpopularniejsi polscy autorzy kryminałów mówią o zbrodniach, którymi żyła cała Polska. Projektowi towarzyszą książki zawierające opowiadania poświęcone tym sprawom, które napisali Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska i inni pisarze biorący udział w realizacji programu.

Dziennikarze kanału telewizyjnego Crime+Investigation Polsat postanowili stworzyć program, w którym twórcy fikcji kryminalnej zderzyliby się ze zbrodniczą rzeczywistością. Przedstawiono im kilkadziesiąt różnych głośnych spraw z okresu ponad czterdziestu ostatnich lat. Mieli z nich wybrać tematy, które ich najbardziej interesowały. Opierając się na nagich faktach z policyjnych i sądowych akt, autorzy prezentowali na antenie historie z różnych perspektyw i analizowali motywacje sprawców. Producenci programu zachęcili autorów do wejścia w nowe role – prowadzących i gospodarzy telewizyjnego studia – ale też pozwolili podzielić się zdobytymi informacjami w formie opowiadań. Stąd wzięły się już dwie książkowe antologie – każda odpowiadająca jednemu sezonowi programu.

„Nie są to reporterskie lub dziennikarskie relacje, w każdej bowiem z tych opowieści czuć 'pazur’ autora kryminałów. Mają więc Państwo wyjątkową okazję powrotu do spraw, które zapewne znacie bądź o nich słyszeliście – jednak powrotu w formie nietuzinkowych relacji. Autorzy pokazują morderców i ich ofiary trochę inaczej niż zwykle, a przede wszystkim podejmują próbę odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO? Żadne z tych opowiadań nie jest podobne do pozostałych, każde ma odmienny styl narracji i prowadzi czytelnika do pointy różną drogą. Jedyne, co je łączy, to brak gliny-komisarza (z pokrętnym życiorysem), który wreszcie trafi na ślad mordercy – jak na klasyczny kryminał przystało. Tu nie ma kluczenia – jest za to próba swoistej wiwisekcji, odpowiedzi na fundamentalne pytanie: co popycha człowieka do popełnienia zbrodni? Niektórzy autorzy nawet na nie odpowiadają, udowadniając przy tym, jak prymitywne i małostkowe nierzadko motywy kierują przestępcami przy planowaniu zbrodni” – pisze Michał Fajbusiewicz, znany dziennikarz i twórca kultowego programu „Magazyn 997”, który współprowadził „Opowiem ci o zbrodni” i opatrzył obie książki wstępem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

Co zawierają książki? Katarzyna Bonda opisuje głośną sprawę zabójstwa maturzysty Tomka Jaworskiego przez grupę zwyrodnialców pod wodzą 24-letniej Moniki Szymańskiej. Wojciech Chmielarz wybrał historię byłej prostytutki po przejściach, która dla korzyści majątkowych zamordowała swego partnera, oraz morderstwo dobrze wykształconej dziewczyny dokonane przez poznanego na portalu randkowym mężczyznę. Katarzyna Puzyńska pisze o morderstwie z zazdrości, które popełnił na swojej sąsiadce mieszkaniec Bydgoszczy. Przybliża też zagadkę skazanego w procesie poszlakowym zabójcy, który zamordował księdza, biznesmena i jego córkę oraz innego mężczyznę. Marta Guzowska skupia się na śledczych, którzy po latach odkryli, kto odpowiadał za śmierć mężczyzny i młodszej o 13 lat dziewczyny w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Pogoria. Opisuje też przypadek dwóch uczennic, które fascynowała śmierć. Małżeństwo Małgorzata i Michał Kuźmińscy wybrali sprawę dziewczyny i chłopaka złożonych w ofierze podczas satanistycznej mszy oraz morderstwo niewinnej rodziny, do którego doszło ponad czterdzieści lat temu na oczach prawie całej wsi. Igor Brejdygant pisze o młodym góralu pragnącym przekonać się, jak to jest kogoś zabić, a także o żeglarzu z Trójmiasta, którego ciało wyłowiono 8 kilometrów od brzegu. Max Czornyj przypomina młodego mordercę czterech kobiet z okolic Hrubieszowa, a Joanna Opiat-Bojarska zagłębia się w sprawę tajemniczego zniknięcia młodej kobiety.

Jeśli jesteście ciekawi, jak znani polscy autorzy kryminałów poradzili sobie w opisywaniu mrocznych historii, które wydarzyły się naprawdę, polecamy sięgnąć po obie antologie z serii „Opowiem ci o zbroni”. Książki ukazały się nakładem Kompanii Mediowej.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi