Ruszył nabór książek do 5. edycji Nagrody Gombrowicza za debiut prozatorski

13 grudnia 2019


Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza ogłosiły kolejną edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W przyszłym roku wyróżnienie zostanie przyznane po raz piąty, będzie więc świętowany mały jubileusz. W dotychczasowych edycjach konkursu zgłoszono ponad 300 książek.

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda w wysokości 40 tysięcy złotych przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora, napisana prozą artystyczną, w języku polskim. W tej edycji można zgłaszać książki wydane w 2019 roku. Laureata wybierze kapituła, w skład której wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski ? przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Sekretarzem nagrody jest Tomasz Tyczyński.

„Wspominałem z dyrektorem kancelarii prezydenta Mateuszem Tyczyńskim, jak to cztery lata temu radni rady miejskiej spierali się, do kogo bardziej przemawia twórczość Gombrowicza, a do kogo mniej, ale wtedy udało się osiągnąć taki nasz samorządowy kompromis i ustanowić tę nagrodę. Myślę, że to ważne dla Radomia, ważne dla naszej radomskiej kultury wydarzenie, które chcemy rozwijać. Jesteśmy dumni z tego, że mamy taką nagrodę i wspólnie razem chcemy rozwijać ten projekt. To nie były czcze słowa, tylko to będą słowa, które wypełnimy treścią już przy piątej, jubileuszowej edycji” ? mówił podczas tegorocznej gali przyznania nagrody prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (fot. Robert Utkowski).

Książki do piątej edycji konkursu zgłaszać mogą autorzy, wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, członkowie kapituły. Paczki zawierające dziewięć egzemplarzy książki oraz niezbędne dane na temat autora należy przesyłać na adres Muzeum Witolda Gombrowicza (ul. Witolda Gombrowicza 1, Wsola, 26-660 Jedlińsk) z dopiskiem: „Nagroda”. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 stycznia 2020 roku. Przed wysyłką warto zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie nagrody.

W czerwcu 2020 roku kapituła ogłosi pięcioro nominowanych, zaś we wrześniu odbędzie się finał nagrody i poznamy nazwisko laureata. W pierwszej edycji, która odbyła się w 2016 roku, kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa i podzieliła nagrodę pomiędzy dwoje laureatów. Zostali nimi: Weronika Murek za zbiór opowiadań: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za powieść: „Solfatara”. W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak za „Ma być czysto”, Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” oraz Olga Hund za „Psy ras drobnych”. Od 4. edycji wyróżnienie w wysokości 2000 złotych otrzymują też wszyscy nominowani.

Tymczasem w sieci udostępniono zapis tegorocznej gali Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która odbyła się 15 września 2019 roku w Radomiu, w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Materiał możecie obejrzeć poniżej:

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy