banner ad

Nowy cykl komiksowy z asem polskiego wywiadu Kazimierzem Leskim pseudonim „Bradl”

22 września 2023

Kazimierz Leski pseudonim „Bradl” powraca w nowym cyklu komiksowym. Po pięciotomowej serii, opartej na kanwie losów autentycznego asa polskiego wywiadu, przyszedł czas na kontynuację. Autorem scenariusza nowej odsłony również jest Tobiasz Piątkowski, a rysunki stworzył Marek Oleksicki.

W pierwszym tomie drugiego cyklu Leski ma wykonać skrajnie niebezpieczne zadanie – nawiązać łączność z sojusznikami na Zachodzie. Przełożeni liczą na jego doświadczenie szpiegowskie i doskonałą znajomość języków. Nie spodziewają się jednak, że inżynier, który na czas wojny przeobraził się w konspiratora, postanowi przemierzać okupowaną Europę w przebraniu… niemieckiego generała. Fałszywe dokumenty i brawura mogą nie wystarczyć w starciu z przebiegłym agentem Gestapo depczącym mu po piętach. Sytuacja „Bradla” skomplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w Paryżu spotka pewną piękną piosenkarkę… Szybko okaże się, że słoneczne plaże Cannes czy eleganckie gmachy stolicy Francji kryją tyle samo niebezpieczeństw, co ulice okupowanej Warszawy.

W nowym cyklu Kazimierz Leski, po wielu przygodach w szeregach organizacji szpiegowskiej Muszkieterowie, rozpoczyna swoją najtrudniejszą misję. Tym razem będzie pozbawiony wsparcia i zmuszony działać wśród ludzi, którzy niekoniecznie popierają walkę z Niemcami.

„Głód, chłód – wynikający z niemożności ogrzania mieszkań, lęk przed aresztowaniem czy nienawiść do wroga łączyły wszystkich mieszkańców obszaru okupowanego przez Niemców. Wspólne było też pragnienie wolności. Stanisław Likiernik, żołnierz Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, opowiadał po latach, że w konspiracji ważne było, aby poczuć się człowiekiem i mieć świadomość, że robi się coś przeciwko okupantowi” – przybliża kontekst wydarzeń we wstępie do komiksu historyk Sebastian Pawlina.

„Wspólny miał być też koniec koszmaru. Symbolicznie chciano zakończyć go powstaniami w stolicach Polski i Francji. Inne plany mieli wielcy ówczesnego świata. Nad Wisłą nadaremnie czekano na pomoc, której odmówił Polakom zwłaszcza Józef Stalin. Warszawa przez dwa miesiące rozbrzmiewała krzykami i eksplozjami, aby w końcu zamilknąć. Tymczasem w cieniu wieży Eiffla wiwatowano dzięki wsparciu wojsk amerykańskich” – dodaje.

Pierwsza seria „Bradla” rozgrywała się w Warszawie – mieście sterroryzowanym przez okupanta, a jednocześnie tętniącym ukrytym życiem, dzięki czemu mogliśmy poznać galerię barwnych, nieco przerysowanych postaci. W nowej odsłonie twórcy komiksu zaczynają wreszcie opowiadać o najsłynniejszych wyczynach polskiego szpiega – przecieraniu szlaków komunikacyjnych przez okupowaną Europę.

„Nasz bohater otrzymuje misję stworzenia siatki kurierów, która połączy polskie państwo podziemne i sztab w Anglii. Dla nas to okazja do zmiany dekoracji, większego rozmachu i ukazania różnicy w warunkach okupacyjnego życia między Polską a innymi krajami. W nowej przygodzie 'Bradl’ podąży śladami Hansa Klossa, ale i znajdzie się w opresji niczym pasażerowie 'Orient Expressu’ Agathy Christie. Mimo że opuszczamy mroczne zaułki Warszawy, a Leski przechadza się eleganckimi ulicami Paryża, czyha na niego tyle samo niebezpieczeństw” – zapewnia Tobiasz Piątkowski, scenarzysta serii.

Rysownik Marek Oleksicki zwraca uwagę na to, że w przerwie dzielącej ostatni tom pierwszego cyklu i album, który właśnie trafia do rąk czytelników, nastąpiła naturalna ewolucja jego stylu. „Rysunki nieznacznie różnią się od tych z pierwszych tomów cyklu, jednakże pojawiły się dalsze uproszczenia formy. Co do treści, to zmieniły się mroczne i przygnębiające tła Warszawy pod okupacją Niemców na rozświetlone słońcem plaże południa Francji. To duży powiew świeżości i dodatkowa motywacja do pracy nad komiksem. Na te sielankowe obrazy pada jednak cień III Rzeszy. I tu już, tradycyjnie, są kontrastowe, mroczne, skąpane w czerni plansze. Inspiracją były dla mnie jak zwykle stare filmy, zdjęcia archiwalne, aktorzy, aktorki, powieści kryminalne. Wśród nich znalazł się film 'Utalentowany Pan Ripley’, aktorzy tacy jak Matt Damon, Anthony Hopkins, Jeremi Przybora i wielu innych” – wylicza Oleksicki.

Pierwszy tom drugiego cyklu „Bradla” dostępny w księgarniach od 27 września nakładem Wydawnictwa Egmont i Muzeum Powstania Warszawskiego.

[am]
źródło: Wydawnictwo Egmont


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi