banner ad

„Newsweek” wypuszcza serię kryminałów Iana Rankina i Petera Maya. Jako pierwszy idzie premierowy tom z Johnem Rebusem

13 czerwca 2016

Kolekcja-kryminalow-Newsweeka
W poniedziałek, 13 czerwca, po raz pierwszy na polskim rynku ukazała się najnowsza powieść z inspektorem Johnem Rebusem zatytułowana „Święci Biblii Cienia”. Książka jest dostępna tylko z tygodnikiem „Newsweek” i stanowi 1. tom serii „Kryminały na lato”. Premiera „Świętych Biblii Cienia” na rynku księgarskim planowana jest w połowie lipca.

W ramach kolekcji „Kryminały na lato” ukażą się pozycje dwóch uznanych szkockich pisarzy ? Iana Rankina i Petera Maya, reprezentujących gatunek „tartan noir”. Seria będzie liczyć łącznie 10 tomów, które będą ukazywać się co poniedziałek z tygodnikiem „Newsweek Polska”.

Ian Rankin swoją pierwszą powieść kryminalną z inspektorem Rebusem ? „Supełki i krzyżyki” ? wydał w 1987 roku. Powieść przyniosła mu niesłabnącą do dziś sławę. Kolejne ? m.in. „Zaułek szkieletów”, „Pożegnalny blues”, „Sprawy wewnętrzne” czy „Stojąc w cudzym grobie” ? trafiły na najwyższe pozycje list bestsellerów w Wielkiej Brytanii i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Ian Rankin jest dwukrotnym zdobywcą nagrody Dagger, przyznawanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Powieści Kryminalnych. Był także nominowany do nagrody Edgara Allana Poe.

Peter May to ceniony pisarz i scenarzysta, urodzony w Glasgow. Zanim wydał swą pierwszą powieść „The Reporter”, utrzymywał się z dziennikarstwa, pisując dla „The Scotsman” i „Glasgow Evening Times”. Ten etap kariery zawodowej zakończył w 1996 roku i poświęcił się wyłącznie pisaniu książek. Jego dorobek literacki obejmuje ponad 20 powieści kryminalnych, za które otrzymał m.in. francuskie Prix Intramuros, Cezam Prix Litteraire Inter CE oraz przyznawaną przez czytelników Prix des Lecteurs. Pierwsza książka z cyklu Wyspa Lewis, „Czarny dom”, znalazła się w gronie finalistów The Barry Award i The Macavity Award w kategorii Najlepsza Powieść Kryminalna. „Człowiek z Wyspy Lewis” został wyróżniony m.in. Grand Prix des Lecteurs.

W „Świętych Biblii Cienia” Rebus powraca z emerytury do pracy w policji zdegradowany do rangi sierżanta. Czuje, że ma coraz mniej wspólnego z młodszymi kolegami, którzy wykazują się większą wiedzą techniczną i przykładają dużą wagę do etyki zawodowej. W takich to okolicznościach wydział spraw wewnętrznych otwiera dochodzenie w sprawie pobicia człowieka na śmierć, do którego doszło 30 lat temu. Sprawcą był współpracujący z policją w charakterze informatora Billy Saunders. Koledzy Rebusa z wydziału, znani jako tytułowi Święci Biblii Cienia, uznali jednak, że będąc kapusiem morderca bardziej przyda się na ulicy niż w więzieniu i doprowadzili do zamknięcia sprawy. Tymczasem Rebus musi zbadać tajemniczy wypadek samochodowy z udziałem syna wybitnego polityka i lidera kampanii na rzecz niepodległości Szkocji. Ów polityk i biznesmenem przed laty był przywódcą Świętych Biblii Cienia. Czy obie sprawy mają ze sobą jakiś związek?

W serii „Kryminały na lato” ukażą się:

Tom 1 – Ian Rankin „Święci Biblii Cienia”
Tom 2 – Ian Rankin „Supełki i krzyżyki”
Tom 3 – Ian Rankin „Miecz i tarcza”
Tom 4 – Ian Rankin „Pożegnalny blues”
Tom 5 – Ian Rankin „Sprawy wewnętrzne”
Tom 6 – Ian Rankin „Na krawędzi ciemności”
Tom 7 – Ian Rankin „Stojąc w cudzym grobie”
Tom 8 – Peter May „Czarny dom”
Tom 9 – Peter May „Człowiek z wyspy Lewis”
Tom 10 – Peter May „Jezioro tajemnic”

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi