Najważniejsze zapowiedzi Grupy Wydawnictwa Poznańskiego na 2022 rok

16 grudnia 2021

Grupa Wydawnictwa Poznańskiego zaprezentowała swoje najważniejsze zapowiedzi na nadchodzący 2022 rok. Sprawdźcie, co dobrego ukaże się pod szyldem marek: Wydawnictwa Poznańskiego, Czwartej Strony, Czwartej Strony Kryminału, We need YA oraz Zygzaków.

Na początek przyjrzyjmy się literaturze pięknej, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w 2022 roku. Śmiało można powiedzieć, że będzie to rok noblowski – oprócz wyczekiwanej powieści tegorocznego noblisty Abdulrazaka Gurnaha, „Afterlives” w przekładzie Krzysztofa Majera (już teraz można zapisać się na przedsprzedaż), ukażą się również dzieła pierwszej czarnej noblistki w dziedzinie literatury – Toni Morrison. Już w marcu przeczytamy „Najbardziej niebieskie oko”, a we wrześniu zbiór esejów „The Source od Self-Regards” (obie w tłumaczeniu Kai Gucio). Prawdziwie epickich powieści będzie więcej: na początku roku ukaże się wznowienie „Syna” Philippa Meyera (tłum. Jędrzej Polak), następnie bestsellerowe „Światło, którego nie widać” Anthony’ego Doerra (tłum. Tomasz Wyżyński) oraz jego najnowsza, święcąca triumfy za granicą powieść „Cloud Cuckoo Land” (tłum. Jerzy Kozłowski).

Nie zabraknie też silnych kobiecych głosów współczesnej literatury: kolejna powieść Sarah Moss („Summerwater”, tłum. Paulina Surniak), książki Elif Shafak w pięknej szacie graficznej („Czarne mleko” i „The Island od Missing Trees”, tłum. I. Wiśniewska) oraz debiut Kiley Reid („Such a Fun Age”, tłum. Paulina Surniak). Po raz pierwszy w Wydawnictwie Poznańskim pojawi się powieść niemieckojęzyczna, „Hard Land” Benedicta Wellsa (tłum. Viktor Grotowicz), pisarza okrzykniętego objawieniem literatury niemieckiej.

W kultowej Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich ukażą się trzy powieści. Już w styczniu pojawi się „Testament” Niny Wähä w tłumaczeniu Justyny Czechowskiej. To intrygująca polifoniczna historia o więzach i traumach rodzinnych. W maju ukaże się silnie oddziałująca na wyobraźnię, napisana w nowatorskim stylu powieść „Pojechałam do brata na południe” uznanej szwedzkiej pisarki Karin Smirnoff (tłum. Agata Teperek). We wrześniu powróci Roy Jacobsen, tym razem jednak nie sam. Wraz z żoną, Anneliese Pitz, zabiorą nas w podróż do odległej Syberii, przyglądając się intymnemu życiu motyli. Będzie to pierwsza ilustrowana książka w serii skandynawskiej.

W zbliżającym się roku w Serii Reporterskiej nie zabraknie tematów zaangażowanych społecznie, kulturowo i politycznie, a to wszystko w nowej oprawie graficznej. Miłośnicy reportażu będą mogli przeczytać książki polskich autorów, m.in. Karoliny Rogaskiej, która opisze świat sekspracy w Polsce, a także Agaty Romaniuk, Izy Klementowskiej i Olgi Wiechnik. Wiosną zaś premierę będzie miała książka Marka Gevissera „Różowa linia. Jak miłość i płeć dzielą świat” (tłum. Adrian Stachowski) o prawach osób o różnych orientacjach seksualnych oraz o tym, jak tożsamości płciowe dzielą współczesne społeczeństwa. Nie zabraknie również pozycji z gatunku true crime. Latem ukaże się książka Dave’a Cullena „Columbine” (tłum. A. Stachowski) o strzelaninie w liceum Columbine w stanie Colorado, 20 kwietnia 1999 roku, której sprawcami było dwóch nastolatków. W nowej szacie graficznej ukażą się również bestsellerowe reportaże „Z miłości? To współczuję” Agaty Romaniuk oraz „Grecja. Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa.

Dzięki nowej serii historycznej Wydawnictwa Poznańskiego będziecie mieli okazję dowiedzieć się, jak żyło się w starożytnym Rzymie, Grecji lub Egipcie, jak zawierało się wtedy małżeństwa, jak traktowało się niewolników, co się jadło i jak dbało się o zwierzęta domowe. Poza tym spodziewać się można książki Jana Monhaupta o zwierzętach w Trzeciej Rzeszy. Witold Banach przedstawi nam ród Czartoryskich, a Kamil Janicki pokaże, jak w II Rzeczpospolitej podchodzono do spraw seksu i erotyki. Jedną z najsilniejszych premier będzie natomiast książka Elinor Cleghorn o historii leczenia kobiet, których ciała traktowano w zupełnie inny sposób, niż ciała mężczyzn.

Seria Zrozum kontynuuje dostarczanie wiedzy w przystępny sposób. Tym razem dowiemy się więcej o historii seksu, morderstwach, filozofii i chemii. Autorzy – Ian Olasov, Kate Biberdorf, Kate Lister oraz Jennifer Wright – odpowiedzą między innymi na pytania, czym była chatka menstruacyjna, czy ludzie są raczej dobrzy, czy źli, jak rozpoznać psychopatę oraz czy kawa daje nam energetycznego kopa. To jednak tylko część z tematów i książek popularnonaukowych, które zaplanowano na 2022 rok.

2022 rok będzie też wyjątkowy pod kątem biografii wydawanych przez Wydawnictwo Poznańskie. Przeczytamy pierwszą pełną biografię Alfreda Nobla, polecimy w kosmos razem z pierwszym człowiekiem, który tego dokonał – Jurijem Gagarinem, a także zastanowimy się nad kondycją współczesnego świata i polityki wraz z George’em Orwellem. A na deser poznamy historię jednego z najbardziej zasłużonych dla muzyki rockowej zespołów na świecie – The Rolling Stones.

W Dzikiej Serii, czyli literaturze eko Wydawnictwa Poznańskiego, w pierwszej połowie 2022 roku pojawią się dwie książki o przyrodzie: drugie wydanie „Zrób ten zielnik” Łukasza Skopa oraz „Wild Places” Roberta Macfarlane. Wszyscy, którzy mają zielone naturolubne serce, będą mogli spróbować swoich sił w stworzeniu nietuzinkowego książkowego zielnika, a ci, którzy zechcą poczytać o relacji z dzikim światem, udadzą się szlakiem nieznanych i omijanych przez turystów miejsc w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W serii podróżniczej pierwsza połowa roku należeć będzie do Ukrainy. Książka autorstwa Katarzyny Łozy, Polki, która od 17 lat mieszka we Lwowie, opowiada o współczesnej Ukrainie; jej mieszkańcach i ich codziennym życiu, ale także o zachwycających miejscach pełnych turystów i tych, o których nikt nie mówi głośno. Jesienią natomiast wybierzemy się w podróż po mozaikowej rzeczywistości Albanii, a naszą przewodniczką będzie Izabela Nowek, która odkrywa ten fascynujący kraj od ponad dziesięciu lat.

Wielbiciele powieści kryminalnych powinni przygotować na 2022 rok sporo miejsca na bibliotecznych półkach. Nakładem Czwartej Strony Kryminału ukażą się światowe bestsellery, trzymające w napięciu książki ulubionych polskich autorów oraz… jeden kryminalny debiut.

W kolejnym tomie powróci Joanna Chyłka, jedna z najpopularniejszych współczesnych postaci literackich stworzonych przez Remigiusza Mroza. Emocji dostarczy również Robert Małecki, który kończy właśnie prace nad nową powieścią i – zgodnie z zapowiedzią wydawcy – będzie to iście czytelnicza uczta. Specjalistka od kryminału psychologicznego, Małgorzata Rogala, będzie kontynuowała dobrze przyjętą serię „Pełnia tajemnic”, a twórca kryminałów retro, Ryszard Ćwirlej, znów wrzuci w wir akcji Antoniego Fischera. Nie zabraknie też Hanny Greń, która przygotowała dla swoich czytelników kontynuację serii „Wyliczanki”.

W przyszłym roku ukaże się też kolejna powieść Izabeli Janiszewskiej, która w niespełna rok skradła dziesiątki tysięcy czytelniczych serc. Prace nad nową książką kończy też Przemysław Żarski, który trylogii z komisarzem Robertem Kreftem zmierzy się z powieścią nienależącą do żadnej serii. Przemysław Borkowski zaserwuje nam kontynuację przygód prokurator Seredyńskiej, a Agnieszka Pietrzyk zabierze w sam środek sprawy zaginięcia dwóch kobiet. Spodziewajmy się również powrotu znanych bohaterów, ale i nowych odsłon twórczości Anny Rozenberg i Jacka Łukawskiego. Jedną z pierwszych przyszłorocznych kryminalnych premier będzie najnowsza powieść Bartosza Szczygielskiego „Dolina cieni”.

Kryminalną ucztę doprawią zagraniczne powieści: „Niewidzialna dziewczyna” Lisy Jewell, „One by one” Ruth Ware oraz książki Ann Cleeves i Aleksandry Marininy. Nie zabraknie też kolejnej powieści Catriony Ward – „Sundial”. Wisienką na torcie będzie jedyny przyszłoroczny debiut – „Kraina złotych kłamstw” Anny Górnej.

Na 2022 rok Czwarta Strona planuje także kolejne premiery z tzw. literatury obyczajowej. Kolejny sezon wydawniczy rozpocznie Agata Przybyłek i dziesiątym tomem bestsellerowej serii z domkami. Już w styczniu przeczytacie osadzoną w sielskim klimacie powieść „Zawsze będę cię kochać” o trudnych powrotach i nieoczekiwanych spotkaniach. Nie będzie to jedyna książka tej pisarki, bo już w marcu do księgarń trafi drugi tom z serii „Dłuższa przerwa”.

Z zimowej melancholii ma wyrwać Ania Chaber, ubiegłoroczna laureatka konkursu na jesienną powieść obyczajową. W podróż do Londynu tropem tajemniczych fotografii zabierze z kolei Klaudia Muniak. Jeszcze w lutym Ewelina Miśkiewicz powróci z czwartym tomem serii „Babski Wieczór” o sile kobiecej przyjaźni i radzeniu sobie z przeszłością. Zimę pożegnamy kolejną książką Natalii Sońskiej. To historia, która udowadnia, że ponowne zakochanie się w tej samej osobie jest możliwe, a prawdziwą miłość warto pielęgnować.

Klaudia Bianek przygotowała zakończenie serii „Nieobojętność”. Joanna Szarańska powróci z kolejnym tomem serii ze zwierzątkami. Kto tym razem zagości na okładce i stanie się bohaterem książki? Tego Czwarta Strona na razie nie chce zdradzić.

Nie zabraknie też pozycji, które zawojowały zagraniczne rynki wydawnicze, wśród nich „Papierowy pałac” Mirandy Collway Heller (tłum. Katarzyna Makaruk) i „Malibu Rising” Taylor Jenkins Reid (tłum. Kaja Makowska).

W 2022 roku w We need YA ukażą się bardzo różnorodne powieści, które zapewnią młodym i starszym czytelnikom moc rozrywki. W styczniu ukaże się książka „Cały ten czas” siedemnastoletniej Hani Czaban. To historia o świecie, w którym czas się zatrzymał, a ludzkie niegodziwości przybrały jeszcze wyraźniejsze kształty. W lutym powróci lubiana przez wielu Elizabeth Lim z kontynuacją książki „Tkając świt”. „Snując zmierzch” (tłum. Kaja Makowska) zabierze nas z powrotem do A’landii i rozpali serca bajkową przypowieścią o wielkiej miłości.

W drugiej połowie roku zagłębimy się w życie Ben, niebinarnej postaci, która będzie musiała stoczyć bitwę o swoją przyszłość. Nie obejdzie się też bez sercowych rozterek w „I Wish You All the Best” autorstwa Mason Deaver (tłum. Artur Łuksza). Wydane zostanie również bestsellerowe „Grown” Tiffany D. Jackson (tłum. Kaja Makowska): historia toksycznej relacji, zmieniająca wyobrażenie o muzycznym biznesie.

W 2022 roku Zygzaki przygotowały dla najmłodszych kilka niespodzianek oraz kontynuacje serii. Nowy rok rozpocznie się ucztą dla tych, którzy kochają książki i marzą o tym, by porozmawiać z Anią z Zielonego Wzgórza albo spotkać się z Alicją w Krainie Czarów. Do fascynujących literackich krain zabiorą nas bohaterowie książki Anny James „Tilly i książkowi wędrowcy” (tłum. Adrian Tomczyk). To zresztą niejedyna podróż do świata opowieści, jaką przygotowano – Elif Shafak, doskonale znana dorosłym czytelnikom, jest też autorką pięknej, baśniowej książki dla dzieci „Dziewczynka, która nie lubiła swojego imienia” (tłum. Agnieszka Ayşen Kaim).

Doczekamy się też kolejnych przygód pewnego magicznego rodzeństwa – druga część bestsellerowej serii Anety Jadowskiej „Franek i Finka” to ukaże się w okolicach Dnia Dziecka. Nie zawiodą się też fanki i fani Cassidy Blake i jej mrocznych wypraw za Zasłonę, która oddziela świat żywych od świata duchów. W 2022 roku ukażą się aż dwa tomy „Miasta duchów”, niesamowitej serii autorstwa Victorii Schwab (tłum. Maciej Studencki)

W przygotowaniu są również oryginalne książki obrazkowe, a wśród nich jedna poetycka opowieść o tym, że dzieci mogą zmienić świat. Jej autorką jest Amanda Gorman – najmłodsza poetka, która odczytała swój wiersz podczas zaprzysiężenia prezydenta Joego Bidena. Jej słowa układają się w piosenkę „Change sings” (tłum. Margaret Amaka Ohia-Nowak), a towarzyszą jej malarskie ilustracje cenionego amerykańskiego artysty Lorena Longa.

To oczywiście jedynie część przyszłorocznych zapowiedzi Grupy Wydawnictwa Poznańskiego. Szczegółów szukajcie w katalogu na stronie wydawnictwa.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi