banner ad

„Myszy i ludzie” Steinbecka w księgarniach

7 lutego 2012


Do księgarń trafiło właśnie wznowienie słynnej powieści „Myszy i ludzie”. Jest to druga pozycja wydana w autorskiej serii dzieł zebranych Johna Steinbecka.

„Myszy i ludzie” to poruszająca opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach. George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie ? upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George?a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w Wielkim Kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki.

Wydana w 1937 roku powieść „Myszy i ludzie” to jedno z najznakomitszych dzieł literackich Steinbecka. Pisana była na podstawie własnych doświadczeń autora jako włóczęgi podróżującego z własnym dobytkiem za pracą w latach 20. ubiegłego wieku. Tytuł zaczerpnięty został z wiersza Roberta Burnsa „Do myszy”.

Z uwagi na występujące w książce słownictwo książka wiele razy stała się celem cenzorskich ataków, w konsekwencji czego została uznana przez American Library Association za jedną z najczęściej zakazywanych książek XXI wieku.

Powieść trzykrotnie była przenoszona na ekran kinowy. Najbardziej znaną kreację postaci Lenniego stworzył John Malkovich w pochodzącej z 1992 roku adaptacji w reżyserii Gary’ego Sinise’a.

Do tej pory w publikowanej przez wydawnictwo Prószyński i S-ka serii ukazała się epicka powieść ?Na wschód od Edenu?. „Myszy i ludzie” to druga pozycja w kolekcji. W tym roku wznowione zostaną jeszcze: nagrodzone Pulitzerem ?Grona gniewu? oraz ?Ulica Nadbrzeżna?.

Kliknij tutaj, żeby przeczytać biografię Johna Steinbecka.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi