banner ad

Marek Krajewski we współczesnej odsłonie. Premiera kryminału „Ostra” już 8 listopada

11 października 2023

25 lat od czasu decyzji, by zostać pisarzem, Marek Krajewski wypływa na nowe wody. Autor popularnych kryminałów retro postanowił napisać powieść rozgrywającą się współcześnie. Premiera książki zatytułowanej „Ostra” zapowiedziana jest na 8 listopada.

Nowy kryminał Krajewskiego zrywa z historyczną scenerią dwudziestolecia międzywojennego i przenosi nas do czasów współczesnych. „Nadchodzi dzień mojego drugiego literackiego debiutu. Skąd te słowa 'drugi debiut’? Czy one pasują do weterana, który prawie od ćwierćwiecza jest obecny w świecie książki? Wyjaśniam: mój drugi debiut to literackie wejście we współczesność” – pisze Krajewski.

Warto jednak pamiętać, że mimo zapewnień o debiucie autor miał już do czynienia w swej twórczości ze współczesną scenerią. Kilkanaście lat temu opublikował bowiem dwa kryminały z nadkomisarzem Jarosławem Paterem: „Aleja samobójców” i „Róże cmentarne”. Tamte książki powstały jednak ze stawiającym wówczas pierwsze kroki na literackiej drodze Mariuszem Czubajem. „Ostra” ma być zatem pierwszą samodzielną powieścią Krajewskiego, której akcja rozgrywa się w naszych czasach. To jednak nie koniec nowości. Autor przygotował dla swoich czytelników jeszcze jedną niespodziankę.

„Oto zapraszam Państwa do polskiego miasta roku 2019 (bez dokładnej topograficznej identyfikacji) na spotkanie z nową bohaterką. Tak! Moją nową postacią jest kobieta. Czterdziestodwuletnia Ewa Skoczek, prywatna detektyw (nie znosi formy 'detektywka’, bo się jej kojarzy z 'pozytywką’), kobieta po przejściach – przenikliwa, spokojna, nieustępliwa, małomówna. Tyle na razie mogę zdradzić” – wyjawia Krajewski.

Nieco więcej dodaje wydawca. Akcja książki osadzona została w mrocznym i pełnym grzechu wielkim mieście nad rzeką Siecznicą, które nocami upaja się alkoholem i tonie w narkotykowej mgle. Kiedy w pożarze na jednym z osiedli ginie podpalacz, tylko na pierwszy rzut oka sprawa wygląda jak nieszczęśliwy wypadek. Niebawem okazuje się, że podpalenie to element skomplikowanej przestępczej gry. Co wydarzyło się naprawdę, wie tylko prostytutka Rakieta, która zniknęła bez śladu.

Poturbowana przez życie detektyw Ewa Skoczek i ukrywająca wstydliwy sekret adwokatka Gośka Drewnowska podejmują się odnalezienia Rakiety. A to oznacza wojnę z bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem. Co przeszkodzi im w dotarciu do prawdy? Czy uda się wyrwać miasto z niewidzialnej sieci mafijnych powiązań? I kto tak naprawdę chce powstrzymać bohaterki? Tego dowiemy się 8 listopada. Kryminał ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak.

[am]
fot. Michał Mutor


Tematy: , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi