banner ad

„Stacja” Jakuba Szamałka ukaże się USA. Powieść opublikuje imprint jednego z największych światowych wydawnictw

11 października 2023

Grupa Wydawnicza Foksal poinformowała, że sprzedała do Stanów Zjednoczonych prawa do tłumaczenia „Stacji” Jakuba Szamałka. Na amerykańskim rynku książka ukaże się w HarperVia, imprincie jednego z największych światowych wydawnictw, Harper Collins.

Jak przekazano, prawa do tłumaczenia zostały sprzedane za pięciocyfrową kwotę. Książka, w przekładzie Katarzyny Beresford, ukaże się w Stanach Zjednoczonych zimą 2025 roku.

„Bardzo się cieszę, że 'Stacja’ będzie czytana poza granicami Polski! Tematyka jest uniwersalna – akcja wszak toczy się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a geopolityczne wstrząsy, które zaburzają życie bohaterów tej książki, dotykają nas wszystkich. To dla mnie wielkie wyróżnienie i powód do radości” – oświadczył Jakub Szamałek.

„Sprzedaż praw zagranicznych zawsze cieszy i daje satysfakcję, tym bardziej że poprzedzona jest najczęściej długim procesem przygotowywania materiałów i wieloma rozmowami z wydawcami. Choć ogłaszamy to dopiero teraz, to prawa do USA zostały sprzedane jeszcze przed polską premierą książki, co nie zdarza się często. Do tego powieść zostanie opublikowana przez największego wydawcę na światowym rynku książki, jakim jest Harper Collins” – skomentowała Marta Górska, menadżerka ds. sprzedaży praw autorskich w Grupie Wydawniczej Foksal.

„To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wspaniała współpraca z Jakubem Szamałkiem, lokalnym agentem z USA, Adamem Chromym, oraz tłumaczką Kasią Berensford. Dla mnie ogłoszenie tej sprzedaży jest olbrzymim zastrzykiem dobrej energii przed Targami Książki we Frankfurcie, w których jak co roku weźmiemy udział” – dodała Górska.

„Stacja” to kosmiczny thriller, w którym amerykańscy i rosyjscy astronauci zostają uwięzieni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Książka miała swoja polską premierę w czerwcu tego roku i szybko zyskała status bestsellera. Prawa do tłumaczenia zostały sprzedane również na rynek francuski – tam powieść wyda Éditions Métailié.

[am]
fot. mat. prasowe

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy