banner ad

Majowe premiery komiksowe od Kultury Gniewu

19 maja 2013

Mroczny, klimatyczny thriller; pełna humoru i wzruszeń refleksja nad polsko-żydowskimi relacjami; opowiastki z pogranicza surrealizmu i makabreski; popkulturowy hołd złożony animowanym filmom, serialom i grom wideo – pośród majowych premier wydawnictwa Kultura Gniewu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Poniżej możecie bliżej zapoznać się z tymi publikacjami:

Nowożeńcy - premiera
Tab Murphy, Thomas Jane, Thomas Ott „Nowożeńcy”

Para nowożeńców rusza w poślubną podróż. To, co pięknie się zaczyna, szybko zamienia się w prawdziwy koszmar, gdy pijani swoim szczęściem nie dostrzegą stojącego na środku drogi człowieka? Thomas Ott, znany polskim czytelnikom z ?Exit?, czy ?Cinema Panopticum?, tym razem stworzył adaptację niezależnego amerykańskiego thrillera. Zrobił to na prośbę jego twórców, którzy podczas prac nad filmem inspirowali się niesamowitym graficznym stylem szwajcarskiego rysownika. Historia, będąca punktem wyjścia filmowego scenariusza, przepuszczona została przez wrażliwość Thomasa Otta, dając w efekcie kolejny znakomity album mistrza komiksowej grozy. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Zaduszki - premiera
Rutu Modan „Zaduszki”

Autorka głośnych i nagradzanych na całym świecie ?Ran wylotowych? wraca z opowieścią o rodzinach, ich sekretach i tym, jak skomplikowane potrafią być więzy miłości. Po śmierci swojego syna Regina Segal postanawia zabrać wnuczkę Mikę do Warszawy, by odnaleźć posiadłość, którą jej rodzina straciła podczas II wojny światowej. Jednak po ich przylocie z Izraela Regina zaczyna się dziwnie zachowywać. Odzyskanie dawnej własności przestaje być dla niej priorytetem i Mika czuje, że babka coś przed nią ukrywa. Młoda dziewczyna, odkrywając współczesną Warszawę, odkrywa też wielki rodzinny sekret. Rozgrywająca się tuż przed Zaduszkami historia pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji, humoru i wzruszeń, ale też refleksji nad trudnymi polsko-żydowskimi relacjami. Realizm sąsiaduje tu z sytuacjami absurdalnymi, a psychologicznie skomplikowani bohaterowie z postaciami jak ze slapstickowej komedii. Dzięki tym kontrastom Rutu Modan udaje się stworzyć w ?Zaduszkach? niesłychanie żywy, wielowymiarowy świat. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Czerwony pingwin tom 1 - premiera
Michał „Śledziu” Śledziński „Czerwony Pingwin musi umrzeć cz. 1”

Najnowszy komiks Michała ?Śledzia? Śledzińskiego, autora słynnego ?Osiedla Swoboda?, czy ?Na szybko spisane?. Tym razem rysownik i scenarzysta zabiera czytelnika w szaloną podróż z załogą statku kosmicznego Śpiący Prosiak. Jego załoga ? kapitan Budo, Momo de Momos, Bebetto oraz Wiśnia ? znalazła się w dość nieciekawym położeniu. Po starciu z Papugatą, międzygwiezdnym łotrem i piratem (co nie zawsze idzie w parze) straciła swój statek i będzie musiała bardzo się postarać, żeby go odzyskać. Przy sprzyjających wiatrach być może uratują również System i wszystkie zamieszkujące go stworzenia. Ale to nie jest powiedziane. Fantastycznie narysowany i pełen niesamowitych przygód ?Czerwony Pingwin musi umrzeć? to swoisty hołd Śledzia dla popkultury ? animowanych filmów i seriali, gier wideo i oczywiście komiksów. W jego warstwie graficznej widać nawiązania zarówno do mangi, jak i legendarnych albumów Tadeusza Baranowskiego. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Chwila jak płomień - premiera
Roman Lipczyński, Paweł Garwol „Chwila jak płomień”

Autorzy jednego z najlepiej ocenianych komiksowych debiutów ostatnich lat wracają z nowym albumem! Roman Lipczyński i Paweł Garwol, twórcy niezwykłego ?Bez końca?, po raz kolejny zabierają czytelników w bardzo nietypową podróż. Tym razem odwiedzimy wnętrze grobu, bardzo niepokojący las czy przepełniony worek od odkurzacza, w którym legowisko urządził sobie krwiożerczy pająk. A to oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie czekają w tomie ?Chwila jak płomień?. Pewien pies pozazdrości ptakom, pewien widz będzie musiał stawić czoła oglądanemu filmowi, a pewien człowiek chce zabić czas, nie wiedząc, że czas potrafi się zemścić? Autorzy komiksowych nowel, których klimat porównywano w recenzjach do utworów Rolanda Topora, Franza Kafki czy Thomasa Otta znowu grają czytelnikom na nosie. Podsuwają mylne tropy, bawią się konwencjami, igrają z naszymi oczekiwaniami i przyzwyczajeniami. A przy tym intrygują, bawią i straszą. (więcej o komiksie + przykładowe plansze)

Komiksy można już zamawiać na stronie wydawnictwa. Wkrótce powinny się również pojawić w wybranych księgarniach i sklepach specjalistycznych w całym kraju.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi