Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki dla Eda Vulliamy

19 maja 2013

Vulliamy zdobył nagrodę im. Kapuścińskiego za 2012 rok
Znamy już laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2012 roku. Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert zdecydowało, że w czwartej edycji konkursu nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych otrzymał Ed Vulliamy za książkę „Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy”.

Opublikowana w marcu 2012 roku przez wydawnictwo Czarne „Ameksyka” to wstrząsająca historia terroru rozgrywającego się na pograniczu amerykańsko-meksykańskim, w czasie gdy wojna narkotykowa osiąga tam największe nasilenie. W 2009 roku, po wielu latach pracy korespondenta, Ed Vulliamy ruszył w podróż wzdłuż tej granicy, dzięki czemu mógł opisać, jak działają kartele i gangi, jak organizuje się przemyt ludzi, narkotyków i broni, jak z Meksyku ucieka klasa średnia, a rosnąca popularność amerykańskiej kultury celebrytów podsyca przemoc. Vulliamy dochodzi przyczyn, metod i skutków nieustającej wojny na pograniczu i przekazuje uzyskane wiadomości w doskonałej formie pisarskiej, która wyklucza obojętność czytelników, poszerzając w ten sposób zasięg niezgody.

AmeksykaJak wyraziła w laudacji dla Eda Vulliamy Przewodnicząca Jury Małgorzata Szejnert mistrzostwo brytyjskiego dziennikarza polega na „opisie dokumentalnym, która ma siłę wizji metafizycznej, a tego podboju wyobraźni dokonuje za pomocą języka, powściągliwego i bogatego zarazem. Nagrodzona książka prowadzi nas do ciężkich myśli o obłędzie całych obszarów świata, zwłaszcza jego stref przygranicznych”. Zdaniem jury „Vulliamy podważa jeden z mitów politycznej poprawności i pokazuje, że pogranicze to nie twórczy tygiel, początek nowego ładu, lecz otchłań, gdzie możemy się przyjrzeć na jak kruchych podstawach zbudowane jest to, w co wierzymy”.

Tradycyjnie oprócz wyróżnienia przyznawanego autorowi, jury doceniło również pracę tłumacza Janusza Ochaba, który ? jak określono ? „jest prawdziwym sojusznikiem autora”. Za przekład 500-stronicowej książki z języka angielskiego Ochab otrzymał nagrodę 15 tysięcy złotych.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest od 2010 roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego w Polsce w postaci książki. Zwycięzca oprócz czeku na 50 tysięcy otrzymuje także dyplom oraz fotografię autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego. Nazwisko laureata ogłoszono podczas 4. Warszawskich Targów Książki.

fot. The Advocacy Project

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy