Komitet Noblowski wybrał 5 kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla 2013

20 maja 2013

medal noblowski
Jak poinformował na profilu Nagrody Nobla na Twitterze sekretarz Akademii Szwedzkiej Peter Englund, wytypowano już tzw. krótką listę, czyli 5 nazwisk kandydatów, spośród których wybrany zostanie laureat Literackiej Nagrody Nobla 2013.

Oczywiście żadnych szczegółów nie ujawniono, jednak pojawiły się spekulacje, że wśród kandydatów może znajdować się pisarz afrykańskiego pochodzenia albo taki, któremu problemy tego kontynentu nie są obce. W marcu tego roku Englund pisał, że przy wstępnych nominacjach położono nacisk na uzyskanie kandydatur wytypowanych przez uczonych z afrykańskich uniwersytetów, co zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia się na tzw. krótkiej liście autorów powiązanych z Afryką.

Do wygranej droga jest jednak jeszcze daleka. 30 maja, na ostatnim spotkaniu w semestrze, Akademia Szwedzka zatwierdzi listę wytypowaną przez Komitet Noblowski. Podczas letniej przerwy członkowie Akademii zajmą się lekturą twórczości pięciu kandydatów, po to, aby w połowie września rozpocząć obrady, które doprowadzą do wyłonienia i ogłoszenia nazwiska laureata Nagrody Literackiej Nobla, co będzie miało miejsce w połowie października 2013 roku.

W minionym roku Nobla w dziedzinie literatury otrzymał chiński pisarz Mo Yan. Decyzja Szwedzkiej Akademii spotkała się z krytyką części środowiska literackiego, w tym Laureatki Nagrody Nobla z 2009 roku Herty Müller, która uznała wybór pisarza wspierającego komunistyczny rząd za „cios wymierzony w policzek tych wszystkich, którzy walczą o demokrację i prawa człowieka”.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy