banner ad

„Kochane Lato z Radiem” w anegdotach i opowieściach Romana Czejarka pod patronatem Booklips.pl

21 czerwca 2014

kochane-lato-z-radiem-premiera
18 czerwca nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się książka „Kochane Lato z Radiem” Romana Czejarka, czyli zbiór anegdot i opowieści o uwielbianej przez milionów Polaków audycji radiowej. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

Od ponad czterdziestu lat w czasie wakacji kilka milionów ludzi słucha Programu Pierwszego Polskiego Radia i „Lato z Radiem”. Audycja bije rekordy radiowej popularności. Na koncertach w plenerze gromadzi kilkaset tysięcy widzów. Rok w rok. Od dwudziestu pięciu lat jej kierownikiem i prawdziwą gwiazdą jest popularny dziennikarz a zarazem doskonały szef Roman Czejarek, który teraz, nie po raz pierwszy, przeistoczył się w autora książki.

W 1991 roku, gdy ówczesny Dyrektor Pierwszego Programu Polskiego Radia Krzysztof Michalski zaproponował mu kierowanie Latem z Radiem, miał tylko dwadzieścia pięć lat i był młodym dziennikarzem, który z lokalnej rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie przeniósł się do centrali w Warszawie, a „Lato z Radiem” znał głównie z opowiadań swojej mamy. Jak przebiegała tamta rozmowa? I dlaczego padły wtedy pamiętne słowa: „Albo coś pan z tym zrobi, panie Romku, dobrego, albo trzeba będzie to jakoś po cichu? zlikwidować”?

„Wszystko czego dotykałem w 'Lecie z Radiem’ było symbolem. Strofy dla Ciebie i legendarny Krzysztof Kolberger. Kukułka i niezwykła Krystyna Czubówna. Nawet Paskuda z Zalewu Zegrzyńskiego wydawał się nie do ruszenia. Ale jak zrobić zmiany, nie przeprowadzając zmian?! Gdyby ktoś powiedział mi wtedy, że zwiążę się z 'Latem z Radiem’ na ćwierć wieku z pewnością bym nie uwierzył!” ? wspomina Roman Czejarek.

Roman_Czejarek_Lato_z_Radiem

To dwadzieścia pięć lat z „Latem z radiem” to pół życia Romana Czejarka, który swoim lekkim piórem, genialną pamięcią, umiejętnością opowiadania anegdot i wielkim archiwum fotograficznym postanowił podzielić się z czytelnikami. I spróbować odpowiedzieć na pytanie, gdzie tkwi tajemnica tego sukcesu? Co tak magicznego jest w „Lecie z Radiem”, że poświęcono mu wiele prac magisterskich. Dlaczego wiosną każdego roku polskie gwiazdy i ich menedżerowie stają na głowie, by wystąpić na koncertach „Lata z Radiem”? „Gdyby stosować się do zasad, jakich uczą teraz na studiach dziennikarskich, taka audycja nie powinna istnieć. Mądre podręczniki mówią bowiem, że nie da się zrobić programu dla wszystkich, i dla najmłodszych, i dla najstarszych. Tymczasem wbrew teorii Lato z Radiem istnieje od ponad czterdziestu lat i cały czas ma się dobrze” – zauważa Czzejarka.

„Dzięki pracy w Radiowej Jedynce poznałem wszystkie gwiazdy polskiej estrady. Z jednej strony Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Seweryn Krajewski, Budka Suflera, Perfect, Czerwone Gitary, Urszula, Kora, Lady Pank czy Andrzej Krzywy i De Mono, z drugiej Jacek Stachursky, Afromental, Sylwia Grzeszczak, Andrzej Piaseczny, Ania Rusowicz, Bracia albo Myslovitz. A do tego (wiem, że teraz niektórzy się skrzywią) Bayer Full, Weekend oraz Loka i na przykład Pan Japa. Mówiąc w skrócie: piosenkarze, aktorzy oraz zespoły ze wszystkich stron Polski” ? i to o nich i ich przygodach z „Latem z Radiem” przeczytamy w tej książce.

W „Kochanym Lecie z Radiem” nie zabraknie też polityki: „Były takie kwiatki jak telefony z propozycjami nie do odrzucenia od asystenta Premiera (zgadnijcie którego?) oraz spotkanie za oceanem z Moniką Lewinsky. Tak, tak, tą Moniką od Prezydenta Bila Clintona. To akurat o mały włos nie skończyło się całkiem poważnym oskarżeniem o działanie na szkodę wstąpienia Polski do NATO i naraziło mnie na spore nieprzyjemności” ? czytamy we wstępie.

Będzie też oczywiście barwna „codzienność”: „największy w Europie garnek (…), wybory najbardziej piegowatej buzi, najdłuższego jamnika, łaciatej krowy, Ptaka Roku (niezła nazwa prawda?) oraz oczywiście słynna Miss Lata z Radiem”.

„Jednym słowem jest co wspominać” ? wzdycha Roman Czejarek ? „zaś plotkarskie pisma i portale będą miały teraz radość w ujawnianiu pikantnych szczegółów zza kulis Lata z Radiem” ? dodaje z charakterystycznym uśmiechem.

Trochę historii, mnóstwo anegdot, wiele ciepłych opowieści, odrobina ploteczek i ponad 200 fotografii – to wszystko znajdziecie w książce „Kochane Lato z Radiem” Romana Czejarka, którą opublikowało wydawnictwo Marginesy pod patronatem Booklips.pl

kochane-lato-z-radiem-premiera2

fot. Fryta 73, Paulina Kurek

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi